Niedziela, 17.02.2019

BOŻE NARODZENIE HOCHBERGÓW W KSIĄŻU I PSZCZYNIE

  • 7.12.2018, 15:23 (aktualizacja 07.12.2018 15:29)
  • Telewizja Sudecka
BOŻE NARODZENIE HOCHBERGÓW W KSIĄŻU I PSZCZYNIE
Jak świętowała rodzina książęca Hochbergów w Książu i w Pszczynie? Jakie zmiany wprowadziła Daisy w bożonarodzeniowych uroczystościach. O tym opowie nasz gość dr Bronisława Jeske – Cybulska podczas ostatniego w tym roku spotkania w ramach cyklu „O historii na żywo” organizowanego przez Fundację Księżnej Daisy von Pless i Zamek Książ w Wałbrzychu. Zapraszamy 17 grudnia w poniedziałek o godzinie 17:00. Spotkanie odbędzie się Sali Krzywej na II piętrze Zamku Książ. Wstęp wolny!

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

Święta Bożego Narodzenia były okresem szczególnej aktywności dobroczynnej rodziny książecej. Każdego grudnia księżna Daisy von Pless odwiedzała miejsca, nad którymi rodzina Hochbergów sprawowała patronat – szkoły, przytułki, domy opieki, zarówno ewangelickie, jak i katolickie i rozdawała prezenty. Grudzień był też świetnym czasem do polowań na Górnym Śląsku.

Dr Bronisława Jeske-Cybulska jest członkiem Rady Programowej Fundacji Księżnej Daisy von Pless oraz prezesem Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego. Współautorka książki Księżna Daisy. Pani na Książu i Pszczynie, Wacław Cybulski (1901-1973), Historia i teraźniejszość. 60-lecie GIG, 80-lecie Kopalni Doświadczalnej „Barbara”. Autorka książki Książęta pszczyńscy, artykułów naukowych i popularyzatorskich na temat dziejów arystokracji śląskiej i ich rezydencji oraz historii Śląska, a zwłaszcza ziemi pszczyńskiej i Mikołowa - miasta rodzinnego. Współorganizatorka i uczestniczka konferencji naukowych (m. in. Pamiętajmy o ogrodach, Książ 2016; Ludzie górnictwa w odzyskaniu niepodległości i odbudowie Polski, Katowice 2018). Zaangażowana w pracę społeczną mającą na celu popularyzację wiedzy historycznej, organizuje spotkania i wystawy, współpracuje z Miejską Placówką Muzealną w Mikołowie.

Telewizja Sudecka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe