Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

ASYSTENCI MEDYCZNI WYPISUJĄ ZWOLNIENIA

655 asystentów medycznych już dostało od ZUS upoważnienia do wypisywania zwolnień lekarskich w imieniu lekarza. W praktyce oznacza to, że asystent przejmuje obowiązki administracyjne dzięki czemu lekarz może więcej czasu poświęcić pacjentowi. Zanim jednak ZUS pozwoli asystentowi zastąpić lekarza - jego nazwisko musi znaleźć się w rejestrze usług medycznych (RAM). Do tej pory do rejestru wpisanych zostało 1015 nazwisk, które ZUS sukcesywnie weryfikuje.
 ASYSTENCI MEDYCZNI WYPISUJĄ ZWOLNIENIA

Zakład sprawdza przede wszystkim czy osoba upoważniona ma utworzone w ZUS swoje indywidualne konto na portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE). Bez elektronicznego konta w ZUS wystawienie e-ZLA jest, bowiem niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że asystent medyczny za lekarza decyduje, komu wypisać zwolnienie. Nadal to wyłącznie lekarz decyduje o zwolnieniu i jego szczegółach. Natomiast upoważniony przez niego asystent medyczny tylko wprowadza dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisuje.

- Lekarz może upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego – w jego imieniu i na podstawie dokumentacji medycznej – pracowników placówek medycznych wykonujących zawód medyczny, czyli pielęgniarki, ratowników medycznych, sekretarki medyczne – wyjaśnia Iwona Kowalska – Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym. - Takie upoważnienie lekarz może wystawić na rok, po upływie 12 miesięcy będzie musiał wystawić kolejne. Lekarz może też w każdej chwili upoważnienie wycofać – dodaje.

ZUS prowadzi intensywne szkolenia asystentów medycznych z obsługi programu pozwalającego na wystawienie zwolnienia w sieci.

- Nasi konsultanci kalendarze mają zapełnione po brzegi, więc na pewno szkolenia będą kontynuowane także w grudniu, gdy zaczną obowiązywać wyłącznie zwolnienia elektroniczne – zapewnia rzeczniczka.

Szkolenia prowadzone przez ZUS są bezpłatne. Istnieje możliwość dołączenia do grupy w czasie zajęć organizowanych na terenie Zakładu a także zaproszenia szkoleniowca do szpitala lub przychodni i przeprowadzenie zajęć bezpośrednio na miejscu.

Kontakty w sprawie szkoleń e-ZLA:

Wrocław: Joanna Małolepszy: [email protected] tel. 71 360 63 86

Wałbrzych: Grażyna Pilecka: [email protected] tel. 74 649 73 93

Legnica: Małgorzata Walaszczyk: [email protected] tel. 76 876 40 99

Już 1 grudnia każdy pacjent musi wyjść od lekarza bez papierowego druku. Wystawione elektronicznie zwolnienie zostanie natychmiast przesłane do jego pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla pacjenta, to komfortowa sytuacja, bo nie będzie musiał sam zanosić zwolnienia do zakładu pracy. W kilku szczególnych przypadkach takich jak w sytuacji, gdy ktoś choruje a przestał być pracownikiem np. z powodu wygaśnięcia umowy zawartej na czas określony lub zakończenia terminu wypowiedzenia, czyli pobiera zasiłek już po ustaniu zatrudnienia, musi złożyć w ZUS osobny wniosek o wypłatę zasiłku. Sam elektroniczny wpływ zwolnienia do ZUS nie wystarczy by Zakład wypłacił pieniądze. Konieczne jest jeszcze złożenie wniosku w postaci formularza ZAS-53. Można zrobić to www.zus.pl www.zus.pl


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama