Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

29 LAT OD MSZY POJEDNANIA W KRZYŻOWEJ

12 listopada 1989 r. na dziedzińcu zabytkowego Pałacu w Krzyżowej odbyła się msza, podczas której premier Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Helmut Kohl przekazując sobie znak pokoju - objęli się na znak pojednania. Pewnie niewielu uczestników tego wydarzenia wiedziało, że nabożeństwo, w którym wzięli udział będzie zapamiętane jako milowy krok w budowaniu przyjaznych stosunków między niegdyś zwaśnionymi krajami.
29 LAT OD MSZY POJEDNANIA W KRZYŻOWEJ

 

Msza Pojednania – jak twierdzi wielu obserwatorów tego wydarzenia, była początkiem nowego rozdziału w relacjach polsko-niemieckich, ale była też początkiem nowego etapu w historii Krzyżowej. Miejsce to ponownie zaistniało w szerszej świadomości, a wartości, jakie wiązały się z działalnością jego przedwojennych mieszkańców, mogły zostać przypomniane. Wydarzenie to miało też bezpośredni wpływ na powstanie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz na jej misję i działalność.

- W przyszłym roku czekają nas bardzo ważne jubileusze – 80 lat od wybuchu II wojny światowej, 30 lat od upadku komunizmu, 15 lat Polski w Unii Europejskiej, a jednocześnie rocznice ważne dla Krzyżowej -  30 lat od Mszy Pojednania, 30 lat od konferencji „Chrześcijanin w społeczeństwie”, która stanowi ideowy początek Fundacji – zaznacza dr Robert Żurek, historyk, członek Zarządu Fundacji „Krzyżowa”. - Pamiętając o swoich korzeniach, o ludziach, którzy ją tworzyli i wydarzeniach, które ją kształtowały, Fundacja „Krzyżowa” chce poświęcić ten czas na głęboką refleksję nad tym, czego z przeszłości możemy się nauczyć i jak budować przyszłość opartą na porozumieniu, dialogu i szacunku – dodaje.

Już dziś zapraszamy Państwa na przyszłoroczne obchody 30-lecia Mszy Pojednania. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, w towarzystwie naszych przyjaciół, partnerów, sąsiadów, a także przedstawicieli władz każdego szczebla pochylimy się nad naszą wspólną historią i dostrzegając wysiłek wielu naszych poprzedników, poświęcimy jeszcze więcej pracy i energii by budować naszą przyszłość w oparciu o porozumienie i współpracę.

Polecamy Państwu materiały na temat Mszy Pojednania na naszej stronie internetowej: http://www.krzyzowa.org.pl/pl/krzyzowa-kreisau/msza-pojednania/droga-do-pojednania.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama