PSZCZOŁY Z KSIĄŻA I ICH PŁYNNE ZŁOTO

  • 25.10.2018, 14:48
  • Telewizja Sudecka
PSZCZOŁY Z KSIĄŻA I ICH PŁYNNE ZŁOTO
Pszczoły żyją w Zamku Książ w Wałbrzychu niemal od początku jego istnienia. Nasze dzikie lokatorki produkują także pyszny miód, który trafił właśnie do sprzedaży w zamkowym sklepie internetowym. W przyszłości powstanie w Książu pasieka z prawdziwego zdarzenia.

Na XVIII-wiecznych rycinach obrazujących wygląd majątku książańskiego, wśród istniejących zabudowań gospodarczych i okalających przedzamcze zamkowych ogrodów, znajdowało się także wydzielone miejsce na pasiekę. Choć ule znajdowały się w Książu niemal przez większość jego istnienia, w XX wieku po katastrofach I i II wojny światowej, w zamku ostały się jedynie pszczoły. Miododajne owady na całe dziesięciolecia zamieszkały w książańskich basztach i murach, gdzie znalazły schronienie w szczelinach w murze i pod gęstym bluszczem. Dziś rozpoczyna się nowa era w dziejach zamkowych pszczół i ich obecności na terenie Książa. -Udało nam się pozyskać doskonały w smaku, pierwszorzędny miód i choć pszczoły od dziesięcioleci żyją w Książu na wolności i bez opieki pszczelarzy, okazało się, że niczym nie odbiega on od innych miodów, a wręcz przewyższa je walorami smakowymi. Jest naturalny i ekologiczny – mówi prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska. W przyszłym sezonie rusza przygotowania do odtworzenia w zamku historycznej pasieki. Obecnie trwają konsultacje w sprawie miejsca, gdzie będzie się ona mieściła.

-Zapraszamy Państwa do odkrycia książańskich miodów. Nadchodzą jesienne chłody i właśnie z myślą o naszych turystach stworzyliśmy zamkową kolekcję „Płynne złoto”. Zapraszamy do zapoznania się z  naszą bogatą ofertę smaków „Miód malina” i podarowanie sobie lub komuś bliskiemu niezwykłego prezentu - do kupienia online (www.sklep.ksiaz.walbrzych.pl) i w kasach zamkowych – wyjaśnia Mateusz Mykytyszyn, rzecznik prasowy Zamku Książ w Wałbrzychu.

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe