PÓŁTORA MILIONA DOLNOŚLĄZAKÓW DOSTAŁO LIST OD ZUS

  • 20.08.2018, 11:51 (aktualizacja 20.08.2018, 11:53)
  • Telewizja Sudecka
PÓŁTORA MILIONA DOLNOŚLĄZAKÓW DOSTAŁO LIST OD ZUS
19 dni przed wyznaczonym terminem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę ponad 20 mln listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Część z nich trafiło do klientów ZUS drogą elektroniczną. Na Dolnym Śląsku listy zostały wysłane do 1,5 mln mieszkańców regionu.

W tym roku list z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego trafił do 20,7 mln osób, w tym do blisko 2,1 mln drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

 

- Taki dokument elektroniczny otrzymał każdy kto ma zarejestrowany swój profil na PUE, warto więc zalogować się na swoje konto i sprawdzić czy nasz pracodawca odprowadza za nas składki i jaka jest prognozowana wysokość naszej przyszłej emerytury - mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Trzeba jednak pamiętać, że wyliczona emerytura to tylko pewna hipoteza, która nie uwzględnia przyszłych waloryzacji składek oraz możliwej zmiany pracy i tym samym zmiany wysokości płaconych składek – wyjaśnia Iwona Kowalska.

 

Pozostałe 18,6 mln listów, do osób które nie mają elektronicznego konta w ZUS, zostało wysłanych drogą tradycyjną, za pośrednictwem poczty. Wysyłka IOSKów rozpoczęła się w ostatnim tygodniu czerwca i miała potrwać do początku września. Jednak w tym oku ZUS skończył akcję wysyłania Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego 19 dni przed wyznaczonym terminem, czyli listy powinny już dotrzeć do każdego adresata.

 

- Informację o tym ile mamy na swoim koncie emerytalnym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła raz w roku, i zawsze w wakacje. Listy powinny dostać wszystkie te osoby, które mają odprowadzoną przynajmniej jedną składkę na swoje konto ubezpieczonego w ZUS – wyjaśnia rzeczniczka.- Nie jest ważne dla nas czy obecnie ktoś pracuje czy nie, ważne, że w przeszłości została na zusowskie konto wpłacona składka choćby w wysokości 1 grosza – dodaje.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego to jeden z najważniejszych listów wysyłanych do klientów. Znajdują się w nim informacje o stanie naszych finansów na emerytalną przyszłość. Ważne, więc by korespondencję z ZUS dokładnie przeczytać, weryfikując czy dane z IOSKU zgadzają się z naszymi informacjami o odprowadzonych składkach. Dzięki korespondencji z ZUS możemy się dowiedzieć jak nasz pracodawca opłacał za nas składki w 2017 r. List zawiera również informację o naszej hipotetycznej emeryturze, którą otrzymalibyśmy na podstawie zgromadzonych dotychczas składek, a także w sytuacji gdybyśmy aż do osiągnięcia wieku emerytalnego płacili takie składki jak dotychczas.

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe