Środa, 16.01.2019

HOBERGOWIE - HOHBERGOWIE – HOCHBERGOWIE, TRZY NAZWISKA – JEDEN RÓD

  • 9.05.2018, 10:25
  • Telewizja Sudecka
HOBERGOWIE - HOHBERGOWIE – HOCHBERGOWIE, TRZY NAZWISKA – JEDEN RÓD
Uroczysta premiera książki dr Arkadiusza Kuzio-Podruckiego „Hoberg, Hohberg, Hochberg – trzy nazwiska jeden ród” odbędzie już we środę 16 maja tego roku o godzinie 17:30 w Sali Maksymiliana Zamku Książ. Spotkanie zaplanowano w ramach cyklu „O historii na żywo” organizowanego przez Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundację Księżnej Daisy von Pless, która jest wydawcą ksiażki. Gośćmi honorowymi premiery będą Ich Książęce Wysokości, książę Bolko (objął patronat honorowy nad publikacją) i księżna Marie Elisabeth von Pless.

W nadchodzącym tygodniu książka zadebiutuje w sklepie internetowym Zamku Książ https://sklep.ksiaz.walbrzych.pl/. Ograniczony nakład, dwa języki (polski i niemiecki), pełna genealogia Hochbergów oraz bogaty materiał ilustracyjny, po raz pierwszy w języku polskim. Podczas spotkania będzie można zdobyć podpis autora oraz autograf księcia Bolko.

Arkadiusz Kuzio-Podrucki już od prawie dwudziestu lat przybliża współczesnym mieszkańcom Śląska dzieje tutejszej arystokracji, rodów, które przez stulecia kształtowały dzieje tej ziemi i kreowały jej wizerunek społeczny, gospodarczy i kulturalny. Hoherbgowie – Hohbergowie – Hochbergowie to ród od średniowiecza aż do czasów nam współczesnych związany najpierw z Dolnym, a następnie Górnym Śląskiem. Spadek, jaki nam pozostawili jest imponujący. Najbardziej znane są ich bajkowe rezydencje w Książu – trzeci największy zamek w kraju po Malborku i Wawelu – oraz w Pszczynie. W sferze gospodarczej zaś to działające do dziś kopalnie, huty, tyski browar i wiele innych zakładów stanowiących dziś o bogactwie i potędze Polski.

Do dziś brakowało naukowego opracowania, które prezentowałoby ten ród. Monografia pióra dra A. Kuzio-Podruckiego wypełnia tę lukę, a jednocześnie może stanowić – tak jak się stało to w przypadku jego poprzednich monografii o śląskiej arystokracji – podstawę do dalszych badań nad dziejami ziemi śląskiej, dziś stanowiącej o bogactwie polskiego obszaru kulturowego.

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe