„TWÓJ VINCENT” – WYSTAWA W ZAMKU KSIĄŻ

  • 15.03.2018, 11:19 (aktualizacja 15.03.2018, 11:22)
  • Telewizja Sudecka
„TWÓJ VINCENT” – WYSTAWA W ZAMKU KSIĄŻ
Oskarowa gala już za nami, ale polski kandydat do tej nagrody wciąż budzi nie lada emocje! "Twój Vincent" to pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska. Prace trwały 7 lat, a przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych malowało obrazy na jej potrzeby techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha.  Dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć oryginalne kadry z tego filmu mamy nie lada atrakcję. Już od 15 marca w Zamku Książ prezentowanych jest kilkadziesiąt obrazów z tego filmu.

 

O filmie "Twój Vincent" 
Film złożony jest z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu, a scenariusz został stworzony przez reżyserkę Dorotę Kobielę we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem. Fabułę stanowi życie i śmierć Vincenta van Gogha. Wyreżyserowali go wspólnie Dorota Kobiela i Hugh Welchman. Dorota Kobiela jest malarką i reżyserką, Hugh Welchman – brytyjskim producentem filmowym, którego animowany film „Piotruś i Wilk” zdobył w 2007 roku Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany. 
Malarska animacja „Twój Vincent” w krótkim czasie zdobyła rzesze fanów, przypadła do gustu krytykom i otrzymała szereg nagród i wyróżnień m.in. podczas Annecy Film Festival – Nagrodę Publiczności, podczas Shanghai International Film Festival uznano go za Najlepszy Film Animowany, a na European Film Awards za Najlepszą Europejską Animację. 23 stycznia 2018 roku ogłoszono nominacje do Oscara – „Twój Vincent” został nominowany w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany.
To właśnie Wrocław, jedno z najbardziej filmowych miast w Polsce, od dawna wspierające najambitniejsze przedsięwzięcia X Muzy, został wybrany na miejsce polskiej premiery niezwykłego filmu „Twój Vincent” (tytuł angielski "Loving Vincent"), opowiadającego historię życia i śmierci genialnego malarza – Vincenta van Gogha. W premierowym pokazie pierwszego w historii światowej kinematografii pełnometrażowego filmu animowanego, który powstał dzięki ręcznie malowanym płótnom, wzięli udział twórcy i koproducenci filmu, a wśród nich:
Miasto Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016, który, jak powiedział Sean Bobbitt, „jako pierwszy uwierzył w ten film”.
Odra-Film/Dolnośląski Konkurs Filmowy, regionalny fundusz filmowy finansowany ze środków samorządów Wrocławia i Województwa Dolnośląskiego. Fundusz prowadzony jest przez Odrę-Film, instytucję kultury samorządu województwa zajmującą się prowadzeniem kin na Dolnym Śląsku (w tym m.in. czterosalowego Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu), redystrybucją filmów i organizacją imprez filmowych.
Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, gdzie realizowane były zdjęcia z udziałem takich aktorów jak Douglas Booth, Aidan Turner, John Sessions, Robert Gulaczyk, podczas których aranżowano sceny z obrazów van Gogha. Zespół CeTA odpowiedzialny był za postprodukcję cyfrową ponad 200 ujęć. Zakres prac obejmował rotoskopię oraz kompozycję obrazu. We wrocławskim studiu pracowało ponadto dziesięciu malarzy, którzy tworzyli kolejne obrazy, a następnie na ich podstawie klatki filmowe.

 

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe