Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

USTAWA DEKOMUNIZACYJNA: OSIEDLE XXV-LECIA W BIELAWIE POZOSTANIE

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wydał zarządzenia zastępcze, na mocy których zmienił nazwy 12 ulic na Dolnym Śląsku. Jest to działanie w oparciu o ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.
USTAWA DEKOMUNIZACYJNA: OSIEDLE XXV-LECIA W BIELAWIE POZOSTANIE

Wykaz ulic objętych dekomunizacją:

Bielawa: Przodowników Pracy --> Komandora Stefana Frankowskiego

Bielawa: Osiedle XXV-lecia PRL --> Osiedle XXV-lecia

Boguszów Gorce: Przodowników Pracy --> Anny Walentynowicz

Bolesławiec: II Armii Wojska Polskiego --> Generała Augusta Emila  Fieldorfa „Nila”

Korzeńsko: 22 stycznia --> Powstańców Wielkopolskich

Lubin: II Armii Wojska Polskiego --> II Brygady Legionów

Lwówek Śląski: Przodowników Pracy --> Legionów

Oborniki Śląskie: II Armii Wojska Polskiego --> Generała Stanisława Maczka

Przemków: 10 lutego --> Powstańców Styczniowych

Ruszów: II Armii Wojska Polskiego --> Ułańska

Wąsosz: 24 stycznia --> Powstańców Styczniowych

Żmigród: 23 stycznia --> Powstańców Styczniowych

W sumie w regionie ustawą dekomunizacyjną objęte zostaną prawdopodobnie 52 ulice. Do tej pory Wojewoda Dolnośląski wydał 37 zarządzeń zastępczych. Następne zarządzenia Wojewoda będzie mógł wydać dopiero po otrzymaniu kolejnych opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Uzyskanie opinii jest niezbędnym elementem tego postępowania. Okres oczekiwania na nie wstrzymuje bieg 3-miesięcznego terminu, przewidzianego na wydanie zarządzeń zastępczych, o czym stanowi art. 6 ust. 3 w zw. z art. 2 ust. 3 przywołanej na wstępie ustawy.

 

źródło: www.duw.pl


Podziel się
Oceń

Komentarze
Co wy na to? 23.02.2018 10:17
Osiedle XXV lecia czego? Juz można dopisać III RP. Fakty jednak sa oczywistą oczywistością ,osiedle zostało wybudowane przez PRL i na XXV lecie PRL i nic tego nie zmieni,chyba ze wyburzenie i wybudowanie od nowa np. na XXV lecie katastrofy smoleńskiej .
magda 22.02.2018 13:01
Przynajmniej wojewodę mamy mądrego czego nie można powiedzieć o włodarzach miasta.Ale krótka ich kariera już.......
Tutejszy 21.02.2018 21:58
Bardzo dobra decyzja! Szczególnie cieszy uhonorowanie komandora Stefana Frankowskiego, którego żołnierski los związał z Bielawą, gdzie zakończył swoje życie w niemieckim szpitalu polowym w dawnym zamku hrabiów Sandreczki'ch. Do szpitala został przewieziony z oflagu w twierdzy srebrnogórskiej. Niestety, stało się to zbyt późno by go uratować. Komendant oflagu początkowo uznał, że komandor symuluje chorobę, chcąc podjąć próbę ucieczki (jedna taka, z tego oflagu, zakończyła się powodzeniem). Komandor Frankowski był pochowany w kwaterze wojskowej cmentarza katolickiego przy dzisiejszej ul. Żeromskiego w Bielawie. W latach 60. XX wieku zwłoki komandora i innych zmarłych w Bielawie polskich żołnierzy, ekshumowano i przeniesiono na cmentarz wojskowy we Wrocławiu. W miejscu pierwotnego pochówku Komandora, utworzono symboliczny grób dla uczczenia zmarłych w Bielawie żołnierzy Września 1939 r.
Marian 21.02.2018 22:33
A według mnie, dobrze zrobiło by zmiane nazwy na osiedle sowie .
sow 22.02.2018 14:16
osiedle Sowie Wzgórza już jest. Najlepszą nazwą było 100lecia
mnożnik 23.02.2018 08:26
Lepsze byłoby 200-lecia. Dwa razy lepsze.
BB 23.02.2018 08:28
No faktycznie, związany z Bielawą że hej. Przywieźli go, umarł, wywieźli. Wielki honor dla naszego miasta. Takie na siłę doszukiwanie się czegokolwiek co by miasto nobilitowało. Prowincjonalne kompleksy i tyle.
Reklama
Reklama