DZIEŃ KRESOWIAKA W ŁAGIEWNIKACH (AKTUALIZACJA WIDEO)

  • 18.02.2018, 23:06 (aktualizacja 20.02.2018, 01:51)
  • Krzysztof Bachiński
DZIEŃ KRESOWIAKA W ŁAGIEWNIKACH (AKTUALIZACJA WIDEO)
18 lutego po raz siedemnasty parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, władze gminy Łagiewniki, tamtejsze placówki kulturalne, oświatowe, organizacje kombatanckie, harcerskie były organizatorami Dnia Kresowiaka. Uroczystości o godzinie 12.00 rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ordynariusza diecezji świdnickiej bp. Ignacego Deca. W okolicznościowej homilii Ksiądz Biskup wyraził łagiewniczanom wielkie uznanie za to, że pielęgnują kresową tradycję, będącą wspomnieniem wobec pradziadów, ojców, tamtych ziem i tamtej historii naszej Ojczyzny, która miała miejsce na Kresach Wschodnich.

Po Eucharystii Ksiądz Biskup i jej uczestnicy spotkali się przy znajdującym się obok kościoła Pomniku Kresowian, przy którym wartę honorową pełnili harcerze z Hufca ZHP w Łagiewnikach w asyście pocztów sztandarowych ZHP, szkół i Ochotniczych Straży Pożarnych. Kwiaty zostały złożone również na grobie ks. Bogdana Czemplika, który należał do organizatorów pierwszych Dni Kresowiaka w Łagiewnikach. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na drugą część obchodów Dnia Kresowiaka zorganizowaną w Gminnym Ośrodku Kultury.

 

 

Uroczystość oficjalnie rozpoczęła się po prezentacji pocztów sztandarowych, którą poprowadził Komendant Hufca ZHP im. Synów Pułku w Łagiewnikach, Ryszard Gacek. Wójt Gminy Łagiewniki, Janusz Szpot, powitał zgromadzonych Kresowiaków oraz gości takich jak: Biskup Świdnicki Ignacy Dec, ks. Grzegorz Staniewski, ks. Marek Mielczarek, Wojciech Murdzek poseł na sejm, Janusz Maniecki dyrektor biura poselskiego ministra Michała Dworczyka,  Edward Bień, Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie, Florian Kuriata - Prezes Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie, Grzegorz Kosowski – burmistrz Niemczy, Jadwiga Horanin – zastępca burmistrza Bielawy, Jacek Mikus – sekretarz Piławy Górnej, Henryk Kuriata Wójt Gminy Jordanów Śląski.
Uroczystemu otwarciu spotkania towarzyszyło wręczenie odznaczeń „Wierni Kresom II RP” przyznanych przez Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie, które otrzymała Paulina Pycka oraz Robert Bronowicki. 
Pierwsza część spotkania to występ taneczno-muzyczny najmłodszych artystów, grupy biedronek i pszczółek z Przedszkola na Akacjowym Wzgórzu, pod kierunkiem Pani Barbary Ciećwierz i Pani Elżbiety Warchoł. Dopracowane tańce, choreografia oraz wyraz artystyczny został nagrodzony gromkimi brawami. 
Kolejna odsłona programu to montaż słowno muzyczny przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz Gimnazjum w Łagiewnikach, który poprzedziła recytacja wiersza Ahaswer, wykonana przez Alinę Kuźniecowską – pracownika GOKBiS. 
 (…) Wędruję przez tysiąclecia
I wracam znów na to miejsce. 
Na zawsze do ciebie się przyznam, 
Ziemio, którą niebo przeraża! 
W każdym kraju jest moja ojczyzna, 
I mam groby na wszystkich cmentarzach! 
Wszędzie bliski, wszędzie daleki (…)
Zakończeniem przejmującej treści stał się utwór „Biały krzyż” wykonany przez Janusza Małolepszego, muzyka, poetę.
Program pod hasłem „Widzę i opisuję, bo …” przygotowany i zaprezentowany został przez młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łagiewnikach, pod kierunkiem Pani Aliny Kowalskiej i Beaty Owczarek-Sobczyńskiej przy współudziale Wenancjusza Kowalskiego i Leszka Sobczyńskiego. Występ taneczny przygotowały Agnieszka Juraszek i Wioletta Patyk.
Występ młodzieży składał się z dwóch części. W pierwszej z nich przedstawiono fragment „Ballady o Wołyniu” Teatru Nie Teraz, pierwszego w Polsce spektaklu scenicznego, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich, w latach II wojny światowej. 
W drugiej części zaprezentowano, w urokliwy i humorystyczny sposób, świat lwowskich piosenek, tańców i melodii. Występy młodzieży w obu częściach uzupełniły utwory muzyczne, wykonane przez Chór Canzona z Olesznej, pod kierunkiem Pauliny Pycki. 
Ostatnim akcentem spotkania była prezentacja czterech artystów okresu PRL, w których biografiach pojawiają się historie kresowe. Krzysztof Klenczon, Marta Mirska, Natalia Zylska oraz Joanna Rawik przedstawieni zostali w sposób najpiękniejszy – muzyczny. Kolejno wykonano piosenki: Polesia Czar, Pierwszy siwy włos, Kasztany i Romantyczność. 
Wezwaniem „Kocham świat!”, pochodzącym z ostatniego utworu, zakończono spotkanie „z Kresowiakami” i „o Kresowiakach”. 
Dziękujemy sponsorom wydarzenia, którymi w roku 2018 są: Juliusz Jatczak „ARKA VET”, Jan Jakubowski „JAŚMA”, Alicja i Leszek Włodarczyk „KAMSKAL”, Wioletta i Jarosław Tyniec „BACKPOL”, Jan Brzeźny „PROSPORT”, Piotr Adam Tadeusiak „PAT-BET”, Jacek Szkarłat „Dolnośląska Agencja Handlowa”, Agnieszka Juranek „Kostka brukowa”, Renata Kuriata – Bar Gastronomiczny „U Piotra i Pawła”.
                                                                                 Izabela Beno

 

Krzysztof Bachiński

Zdjęcia (11)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe