OTWARTY LIST DOLNOŚLĄSKIEGO ALARMU SMOGOWEGO

  • 17.01.2018, 09:19
  • Telewizja Sudecka
OTWARTY LIST DOLNOŚLĄSKIEGO ALARMU SMOGOWEGO
Do Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów dolnośląskich gmin. Pod koniec listopada 2017 Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwały antysmogowe dla naszego regionu. Zła jakość powietrza jest poważną przyczyną utraty zdrowia oraz wyzwaniem dla samorządów. Pogoda jest w obecnym okresie grzewczym wyjątkowo łaskawa – smog jednak nie zniknął. W dalszym ciągu mamy do czynienia z poważnymi przekroczeniami norm.

Same uchwały antysmogowe nie wystarczą aby poprawić jakość powietrza – potrzebne są działania, w tym również informacja o wprowadzanych rozwiązaniach prawnych. Przeprowadzona przez Dolnośląski Alarm Smogowy analiza wskazuje, że dolnośląskie gminy praktycznie nie informują mieszkańców o uchwałach antysmogowych. Brakuje również regionalnych działań informacyjnych. W przeciwieństwie do województw małopolskiego i śląskiego nie przygotowano do tej pory publikacji, czy też serwisu internetowego przedstawiającego uchwały antysmogowe, ich znaczenie oraz wprowadzane ograniczenia prawne dotyczące piecy oraz paliw.

Pierwsze zapisy uchwał wchodzą w życie już od 1 lipca 2018 roku. Od tego dnia obowiązywać będzie zakaz montowania piecy nie spełniających standardu ekoprojektu, a we Wrocławiu i większości uzdrowiskach nowych piecy na węgiel i drewno. We Wrocławiu i w uzdrowiskach z początkiem lipca 2018 powinny zostać wyłączone z eksploatacji kominki rekreacyjne nie spełniające standardu ekoprojektu. W połowie roku wprowadzony będzie również zakaz opalania domów i mieszkań mułami i flotokoncentratami węglowymi, węglem brunatnym oraz drewnem o wilgotności powyżej 20%.

Brak informacji o wprowadzanych rozwiązaniach prawnych mających na celu poprawę jakości powietrza skutkować może nie wprowadzeniem prawa w życie. Dlatego apelujemy do gmin o podjęcie szerokich działań informacyjnych. Dobrą okazją do poinformowania właścicieli mieszkań i domów o uchwale antysmogowej jest rozsyłana na początku roku przez wszystkie gminy decyzja o wymiarze podatku od nieruchomości. Proponujemy aby do rozsyłanej korespondencji dołączyć informację o wprowadzanych zakazach i ograniczeniach wynikających z uchwał antysmogowych. Celowe jest również przeszkolenie urzędników oraz strażników gminnych w tym zakresie.

W razie potrzeb Dolnośląski Alarm Smogowy oferuje współpracę dotyczącą informacji i edukacji.

 

Krzysztof Smolnicki (DAS), tel. +48 601 205 658; [email protected]

Radosław Gawlik (DAS), tel. +48 605 037 417; [email protected]

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
r2d2
r2d2 26.01.2018, 19:53
Ciekawe...

https://businessinsider.com.pl…

cccccccccccccccc
cccccccccccccccc 17.01.2018, 15:09
jaki smród? chyba masz zwidy chłopcze!
daewoo tico
daewoo tico 17.01.2018, 09:38
Polska węglem stoi!!
fu2
fu2 17.01.2018, 10:27
To nie tylko smog...smrod w podstrefie WSSE Dzierzoniowa nie ustepuje:(

Pozostałe