Poniedziałek, 21.10.2019

KRZYŻOWA ZAPRASZA NA EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

  • 06.09.2017, 11:43
  • Telewizja Sudecka
KRZYŻOWA ZAPRASZA NA EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA
W tym roku odbywa się już 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Po raz kolejny weźmie w nich udział także Krzyżowa. Serdecznie zapraszamy Państwa w oba weekendy!

Hasło przewodnie tegorocznej odsłony EDD w Polsce brzmi: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Organizatorzy wyjaśniają wybór takiego właśnie motta :

Poprzez tak sformułowany temat będziemy chcieli pokazać krajobraz, jako zapis działalności pokoleń naszych przodków. Różne historie i tradycje, z których przez wieki tkany jest krajobraz kulturowy wiążący to co ludzkie z naturalnym środowiskiem przyrodniczym. Zachęcimy do odczytania wielowarstwowych treści przekazywanych przez jego poszczególne składniki i ich wzajemne relacje. Bo krajobraz kulturowy sam z siebie nie powstał, to obecność człowieka, jego wiedza, wrażliwość i zmienianie przestrzeni w miejsce, którego istotę spróbujemy podczas EDD „odczytać”.

Krzyżowa jako miejsce europejskich spotkań, powstało po przełomie 1989 r. na terenie byłego majątku rodziny von Moltke. Nieprzypadkowo, ponieważ właśnie tutaj spotykała się antynazistowska grupa Krąg z Krzyżowej, a także odprawiono tak ważną dla Polaków i Niemców Mszę Pojednania. Jest to więc miejsce, które również pod wględem krajobrazu zostało bardzo silnie ukształtowane przez wydarzenia historyczne i ludzi, którzy brali w nich udział.

Zapraszamy Państwa na oprowadzanie, podczas którego opowiemy o Krzyżowej, jej losach i przemianach, a także o jej mieszkańcach i ludziach z nią związanych. W programie spotkania zaplanowaliśmy m.in. zwiedzanie Pałacu oraz wystawy „Odwaga i pojednanie”, a także spacer na Wzgórze Cmentarne.

 

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze
9-10 i 16-17 września 2017

godz. 11:30

Miejsce spotkania: schody przed Pałacem

Oprowadzanie będzie prowadzone w języku polskim.

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe