Czwartek, 17.10.2019

POLSKO-UKRAIŃSKI PROJEKT MigrARTion W KRZYŻOWEJ

  • 24.08.2017, 10:38
  • Telewizja Sudecka
POLSKO-UKRAIŃSKI PROJEKT MigrARTion W KRZYŻOWEJ
Od 18 sierpnia trwa w Krzyżowej wyjątkowy polsko-ukraiński projekt ”MigrARTion”. ”MigrARTion” to projekt, który ma na celu zbadanie postrzegania procesów migracyjnych wśród uczestników oraz w regionie Dolnego Śląska i dokumentowanie tych badań za pomocą środków artystycznych. Uczestnikami projektu są młodzi ludzie z Polski i Ukrainy, w wieku 17-35 lat.

27 sierpnia o godzinie 16.00 zostaną podsumowane działania uczestników projektu podczas uroczystego wernisażu połączonego z pokazem filmów.

Wernisaż odbędzie się na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w galerii w budynku „Pralnia”.

 

O polsko-ukraińskim projekcie ”MigrARTion”

Projekt ”MigrARTion”, który od  18 do 27 sierpnia odbywa się w Krzyżowej, jest związany z kwestią migracji i jej doświadczeniem wyrażanym w różnych dziedzinach artystycznych. Projekt jest realizowany przez młodzież polską i ukraińską we współpracy z Fundacją ”Krzyżowa” i ukraińskim NGO „Cultural Geographies”. W projekcie bierze udział 21 osób z Polski i 19 z Ukrainy.

 

Uczestnicy projektu ”MigrARTion” pochodzą z różnych regionów, co jest głównym powodem ich zainteresowania tematem migracji.  Zarówno Polacy jak i Ukraińcy, biorący udział w projekcie, są mocno zaangażowani w życie kulturalne i społeczne i za pomocą środków artystycznych pragną zaprezentować procesy migracyjne na terenie Dolnego Śląska. W czasie spotkania młodzież bierze udział w 3 warsztatach, pracując albo w grupie filmowej, albo graficznej, albo ceramicznej. Celem projektu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak wykorzystywać sztukę do zbadania różnych zagadnień społecznych i stworzenie oryginalnych dzieł sztuki, które zostaną wystawione w Krzyżowej, a po projekcie, w Ukrainie. Jednym z podstawowych aspektów projektu jest wspólne doświadczenie - pomimo wszystkich różnic, Polacy i Ukraińcy mają wiele wspólnego, co otwiera drogę do wzajemnego zrozumienia.

W czasie projektu uczestnicy rozwijają swoją kreatywność i twórcze myślenie. Uczą się również, jak współpracować w międzynarodowej grupie.

Projekt ma sprzyjać nawiązaniu kontaktów między młodzieżą, co, mamy nadzieję, spowoduje dalsze polsko-ukraińskie współdziałanie.

W ramach projektu warsztaty prowadzą:

 

Marek Stanielewicz - nauczyciel projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 1996 r. prowadzi w Krzyżowej warsztaty i plenery plastyczne dla studentów akademii, młodzieży i dzieci. Projektant mody, kolekcjoner fajek, kustosz Domku Miedziorytnika we Wrocławiu.

Janina Myronowa - urodzona w Doniecku na Ukrainie. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Obecnie studentka Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich na Akademii we Wrocławiu. Wzięła udział w ponad 100 wystawach zbiorowych oraz zrealizowała 12 wystaw indywidualnych. Od 15 lat zajmuje się ceramiką i bardzo lubi podróżować, odwiedzając różne sympozja ceramiczne.

Dmytro Tiazhlov –  urodzony w 1976 roku, w Dnieprodzierżyńsku, na wschodniej Ukrainie  operator i reżyser filmowy. Absolwent Instytutu Sztuki Teatralnej i Telewizji w Kijowie. Od 2007 roku kurator artystyczny warsztatów fotograficznych w Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji w Kijowie. Od 2013 roku jest kuratorem warsztatów filmowych dla młodych filmowców IndieLab.
 

Warsztaty potrwają do 27 sierpnia. Grupa jest obecna na terenie Fundacji w terminie 25-27.08. w godzinach: 09:00-13:00.

Więcej informacji:

http://www.krzyzowa.org.pl/index.php/pl/aktualnosci/1302-polsko-ukraiski-projekt-migrartion-18-27082017-r-krzyowa

 

Organizatorami projektu są: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego we współpracy z Cultural Geographies i Domkiem Miedziorytnika.
 

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe