Środa, 21.08.2019

POWIAT NATURALNIE, POWIAT HISTORYCZNIE

  • 20.04.2017, 15:58
  • Telewizja Sudecka
POWIAT NATURALNIE, POWIAT HISTORYCZNIE
4. kwietnia w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie w ramach powiatowego grantu oświatowego oraz przy współpracy ze Stowarzyszeniem Kwaterodawców „Kraina Sudecka” odbył się IIV. Powiatowy Konkurs o Historii, Geografii i Społeczności Powiatu Dzierżoniowskiego „Moja gmina, mój powiat” skierowany do uczniów szkół średnich.

Jego organizatorami byli nauczyciele: mgr Katarzyna Wiącek, inż. Katarzyna Bujnowska oraz mgr Sylwia Sołtysik. W zmaganiach wzięło udział sześć trzyosobowych reprezentacji, które udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące przyrody, zabytków, symboli, tras turystycznych, samorządu oraz mieszkańców ziemi dzierżoniowskiej. Formuła konkursu polegała na prezentowaniu pytań w formie slajdów wyświetlanych na ekranie. Towarzyszyły im fotografie dokumentujące przeszłość oraz teraźniejszość naszego powiatu. Pośród nich można było zobaczyć poniemieckie pocztówki, autorskie zdjęcia nauczycieli ZSiPKZ przedstawiające szatę przyrodniczą Gór Sowich czy fotografie istniejących do dziś zabytkowych rezydencji leżących w okolicach Dzierżoniowa a udostępnionych przez dr Monikę Jędrusik, Wiceprezes Stowarzyszenia Kwaterodawców „Kraina Sudecka”, która była jednocześnie współautorem pytań konkursowych. Wielu uczestników mogło w ten sposób nie tylko utrwalić, ale także poszerzyć swą wiedzę, tym bardziej, że sposób przeprowadzania zawodów umożliwiał na bieżąco konfrontowanie udzielanych odpowiedzi z punktacją jury. W komisji sędziowskiej podczas wszystkich etapów konkursu zasiadali opiekunowie drużyn; ich pracami kierowała dr Monika Jędrusik.

WYNIKI KONKURSU WIEDZY:

MIEJSCE

SZKOŁA

REPREZENTACJA

OPIEKUN

1.

II LO

DZIERŻONIÓW

Olaf Olejnik

Kacper Kilański

Karol Żygadło

mgr Małgorzata Kilańska

2.

LO

BIELAWA

Klaudia Królak

Klaudia Adamczak

Wiktoria Sikora

 

mgr Magdalena Drozd

3.

ZSiPKZ

BIELAWA

Paula Ignatowska –

- Karpicka

Klaudia Załuska

Małgorzata Ignaszak

mgr Sylwia Sołtysik

 

4.

(ex aequo)

I LO

DZIERŻONIÓW

Maciej Kostański

Marek Łukasiewicz

Damian Kronenberg

mgr Beata Pielka

mgr Jadwiga Połcik

4.

(ex aequo)

ZS NR 1

DZIERŻONIÓW

Piotr Łuszczek

Artur Matwiejszyn

Aneta Bednarz

mgr Anetta Gniedziejko

mgr Iwona Gromadzik

5.

ZS NR 3

DZIERŻONIÓW

Aleksandra Kozłowska

Paweł Surma

Paulina Bagińska

mgr Feliks Bińczycki

 

Integralną częścią wydarzenia był przygotowany w auli ZSiPKZ wernisaż prac fotograficznych „Powiat naturalnie, powiat historycznie” – 30 zdjęć o charakterze artystycznym wykonanych pod kierunkiem Jarosława Florczaka przez młodzież powiatu dzierżoniowskiego podczas dwóch plenerów, jakie odbyły się w maju i październiku 2016 r. na terenie gospodarstwa agroturystycznego w Marianówku oraz w pałacu w Kietlinie. W pamięci zaproszonych na konkurs gości jak i społeczności ZSiPKZ pozostały uchwycone w obiektywie przepiękne krajobrazy podnóża Gór Sowich oraz historyczne wnętrza i detale zaświadczające o bogactwie historycznym ziemi dzierżoniowskiej. Choć autorzy zdjęć i ich modelki byli amatorami, to powstałe prace mają charakter profesjonalny. Warto podkreślić, że projekt „Powiat naturalnie, powiat historycznie” został zrealizowany dzięki pomysłowi oraz zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Kwaterodawców „Kraina Sudecka”, a szczególnie Prezes Bożeny Olejniczak we współpracy z Powiatem Dzierżoniowskim. Z całą pewnością opisany wernisaż uświetnił konkurs „Moja gmina, mój powiat” i dostarczył zgromadzonym uczniom oraz nauczycielom wrażeń estetycznych.  

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe