DOFINANSOWANIE Z RPO NA DZIEDZICTWO KULTUROWE

  • 27.03.2017, 16:12 (aktualizacja 27.03.2017, 16:16)
  • Telewizja Sudecka
DOFINANSOWANIE Z RPO NA DZIEDZICTWO KULTUROWE
29 projektów otrzyma dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację zabytków i rozwój instytucji kultury. Dziś Zarząd Województwa Dolnośląskiego zatwierdził wyniki konkursów w ramach działania „Dziedzictwo kulturowe”.

Konkurs dotyczył dwóch typów projektu. Pierwszy z nich dedykowany był zabytkom wpisanym do rejestru prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. Do rozdysponowania były pieniądze na rewitalizację, rewaloryzację, konserwację, renowację i restaurację obiektów zabytkowych oraz obszarów zabytkowych, a także na przystosowaniu obiektów do pełnienia przez nie nowych funkcji, w szczególności do prowadzenia działalności kulturalnej i turystycznej. 

Adresatem drugiego konkursu były instytucje kultury, które dzięki środkom zyskają szansę na przebudowę i rozbudowę swoich obiektów, doposażenie w nowy sprzęt niezbędny do rozwoju oferty oraz oprogramowania komputerowe ułatwiające wewnętrzne zarządzanie w instytucji.

Największe dofinansowanie, ponad 8 mln złotych, trafi do Lwówka Śląskiego na rewaloryzację murów obronnych wraz z przyległym terenem. Z kolei w Głogowie, dzięki bisko 5 mln zł dotacji, odbudowany zostanie budynek Teatru im. Andreasa Gryphiusa. Na wsparcie z Regionalnego Programu operacyjnego może liczyć także m.in. Twierdza Srebrna Góra.

- Dolny Śląsk jest rekordzistą jeśli chodzi o liczbę zabytków w Polsce. Potrzeby regionu na środki na ich rewitalizację są bardzo duże. W tej sprawie kluczowe jest wsparcie, także wsparcie rządu oraz sprawiedliwy podział środków ministerialnych – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W sumie do urzędu wpłynęło 77 projektów o wartości blisko 260 mln zł na kwotę dofinansowania ponad 187 mln zł.

Obszar Ziemia Dzierżoniowsko-Kłodzko-Ząbkowicka (ZKD)

 

Lp.

Tytuł projektu

Nazwa Wnioskodawcy

Całkowita wartość projektu

Rekomendowana wartość dofinansowania

 
 
 
 

1

Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego Marianny Orańskiej – nowe oferty kulturalne i edukacyjne

Gmina Kamieniec Ząbkowicki

6 839 441,74 zł

4 724 658,46 zł

 

2

Zwiększenie dostępności do zasobów kulturowych Ziemi Kłodzkiej, poprzez odtworzenie historycznej ścieżki w granicach obiektu Twierdzy Kłodzkiej wraz z wykonaniem infrastruktury towarzyszącej – adaptację pomieszczeń oraz terenów otwartych na cele wystawiennicze, edukacyjne i kulturowe

Gmina Miejska Kłodzko

4 927 071,20 zł

3 209 057,04 zł

 

3

Adaptacja i restauracja Pomnika Historii- Twierdza Srebrna Góra do celów muzealnych i turystycznych wraz z utworzeniem nowej trasy dydaktycznej w niedostępnych obecnie częściach zabytku

Twierdza Srebrna Góra Sp. z o.o.

3 203 614,95 zł

2 083 652,00 zł

 

4

Rewitalizacja, konserwacja i adaptacja założenia pałacowo – parkowego w Gorzanowie w celu utworzenia w nim instytucji kultury – przebudowa

Fundacja Pałac Gorzanów

7 805 899,10 zł

6 578 064,23 zł

 

 

 

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zwiedzający
Zwiedzający 28.03.2017, 09:55
Ależ piękna ta twierdza Srebrna Góra

Pozostałe