Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

PROPOZYCJA NOWYCH NAZW ULIC W BIELAWIE

We wrześniu 2016 roku weszła w życie tak zwana ustawa dekomunizacyjna, na podstawie której, każda miejscowość w Polsce zobowiązana jest do zmiany nazw ulic upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Bielawa przygotowuje się do wypełnienia zapisów wspomnianej ustawy. Burmistrz miasta powołał zespół zadaniowy, do którego zaprosił Honorowych Obywateli Miasta Bielawa (mieszkających w Bielawie), tj: księdza prałata Stanisława Chomiaka, Ewę Glurę, Mieczysława Jedonia, Władysława Kroczaka, Emiliana Kupca, Tadeusza Łazowskiego, Krzysztofa Pludro i Władysława Szewczyka.
PROPOZYCJA NOWYCH NAZW ULIC W BIELAWIE

Z mocy wprowadzonej ustawy dekomunizacyjnej, w Bielawie należy zmienić nazwy następujących ulic: 9 Maja, Marcelego Nowotki, Generała Broni Zygmunta Berlinga, 22 Lipca, Jana Hempla, a także osiedle XXV-lecia PRL. Propozycja nowych nazw dla wyżej wymienionych ulic i osiedla przedstawia się następująco:

1. Obecna nazwa: ulica 9 Maja – proponowana nazwa: ulica Mieszka I
2. Obecna nazwa: ulica Marcelego Nowotki – proponowana nazwa: Władysława Andersa
3. Obecna nazwa: ulica Generała Broni Zygmunta Berlinga – proponowana nazwa: Aleja Najświętszej Maryi Panny (nazwa uzyskała poparcie ponad 1000 mieszkańców)
4. Obecna nazwa: ulica 22 Lipca – proponowana nazwa: Szarych Szeregów
5. Obecna nazwa: osiedle XXV-lecia PRL – proponowane nazwy: osiedle Tkaczy Śląskich lub osiedle Solidarności (rozważano również nazwę Armii Krajowej)
6. Obecna nazwa: ulica Jana Hempla – proponowana nazwa: ulica Fabryczna (rozważano również nazwę: Tkaczy Śląskich lub Gerharta Hauptmanna).

Jednocześnie zespół zaproponował, żeby zmienić nazwy ulic, które co prawda nie podlegają ustawie, ale wprost nawiązują do ustroju komunistycznego. Mowa o ulicach: Karola Marksa 
i Przodowników Pracy. Propozycja nowych nazw dla wyżej wspomnianych ulic przedstawia się następująco:

1. Obecna nazwa: ulica Karola Marksa – proponowana nazwa: ulica Władysława Jagiełły
2. Obecna nazwa: ulica Przodowników Pracy – proponowana nazwa: ulica Romualda Traugutta

Są to oczywiście propozycje, do których każdy mieszkaniec może wnieść uwagi lub przedłożyć swoje pomysły. Z tego też względu zachęcamy mieszkańców Bielawy do włączenia się w konsultacje dotyczące zmiany nazewnictwa ulic i osiedla. Propozycje można wysyłać na adres mailowy burmistrza miasta: [email protected] lub składać do Biura Podawczego Urzędu Miejskiego w Bielawie (Plac Wolności 1) do 15 lutego 2017 roku. 

Po zakończonych konsultacjach propozycje nowych nazw zostaną przedłożone Radzie Miejskiej do rozpatrzenia i głosowania.
   
Warto wspomnieć, że zmiana nazw ulic nie wiąże się z koniecznością wymiany takich dokumentów jak dowód osobisty i paszport. Wymianie podlega prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Niemniej mieszkańcy ulic, których nazwy zostaną zmienione z mocy ustawy dekomunizacyjnej, nie poniosą kosztów związanych z wymianą tych dokumentów.

 

źródło. www.bielawa.pl


Podziel się
Oceń

Komentarze
nadgorliwość? 31.01.2017 16:01
Dlaczego miasto chce zmieniać nazwę osiedla skoro w ustawie nie ma na ten temat słowa?
Danuta 31.01.2017 14:51
A co komu przeszkadza ul. Przodownikow Pracy???
Ssssssss 18.02.2017 23:09
Przodownicy i to jeszcze Pracy w czasach, gdy promowane jest lenistwo i cwaniactwo byle było patryjotyczne??? To jakiś sabotaż ideowy!
Adam 30.01.2017 22:03
Nareszcie
Szczęśliwa mieszkanka 30.01.2017 18:57
Dowód rejestracyjny i prawo jazdy za darmo,a zmiany w księdze wieczystej to już musi każdy sobie zapłacić, szkoda,że państwo tak ladnie dysponuje cudzym pieniędzmi... Aleja NMP...nazwijmy ulice i osiedla imionami świętych, lub księży
mieszkaniec bielawy 30.01.2017 17:03
ja proponuje zamienić nazwy ulic na ulice nazwane nazwiskami żołnieży wyklętych
aaaa 30.01.2017 12:26
Dobra zmiana, teraz jeszcze wszędzie niech krzyże będą poustawiane, najlepiej przy każdym przystanku autobusowym. Jakiś koszmar i pomysł rodem ze średniowiecza
kicia 30.01.2017 11:03
1000 podpisów za zmianą na Aleję NMP... Szkoda, że w przypadku likwidacji SM urząd twierdzi, że to tylko nieco ponad 1000 podpisów "otumanionych" mieszkańców. W tym mieście są też ludzie innych wyznań oraz ateiści. Jest już Aleja Jana Pawła II, normalnie drugą Częstochowę tu niedługo zrobią...
szok 30.01.2017 10:52
Ze skrajności w skrajność, ten kraj jest naprawdę powalony
żenada 30.01.2017 09:48
Będą sobie drogę krzyzową robić ul Berlinga, proboszcz zawsze o tym marzył i teraz dopnie swego
hrvatska 30.01.2017 10:59
A Straż Miejska będzie na przodzie figurkę nieść...
bielawianin 30.01.2017 09:34
Aleja Najświętszej Maryi Panny a czego innego mozna sie spodziewac po tej wladzy
Reklama
Reklama