SPRAWDŹ SWOJE KONTO W ZUS

  • 19.08.2016, 13:50
  • Telewizja Sudecka
SPRAWDŹ SWOJE KONTO W ZUS
Jeśli dostałeś przesyłkę z ZUS nie wrzucaj jej do kosza tylko dokładnie przeczytaj, jaki jest stan Twojego konta emerytalnego, sprawdź czy twój pracodawca odprowadza za ciebie składki. Jeśli brakuje wpłat koniecznie dowiedz się, dlaczego. To przecież twoja przyszła emerytura.

ZUS wysłał listy z informacją o stanie konta do wszystkich osób, które chociaż raz w życiu miały odprowadzoną składkę do ZUS. Informacje nie zostały wysłane tylko do tych, którzy założyli sobie profil elektroniczny na PUE. W takim przypadku wszystkie dane można sprawdzić, bowiem samemu po zalogowaniu na swoje konto. Czas na wysyłkę informacji o stanie konta ubezpieczonego. ZUS miał do końca sierpnia, ale zakończył ja na 13 dni przed upływem ostatecznego terminu. Korespondencja trafiła do ponad 18,5 mln klientów ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek przesłać informację o stanie konta ubezpieczonego osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., posiadającym konto w ZUS. Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym wysyłka została zakończona przed terminem. W tym roku ostatnie listy wyszły z ZUSu jeszcze wcześniej niż rok temu, bo 18 sierpnia, dokładnie o godzinie 9.00. Wysyłka tak dużej liczby korespondencji to na rynku pocztowym rzadkość, stąd fakt, że udało się wysłać 18 694 466 listów w dwa miesiące świadczy o świetnie przygotowanej logistyce przedsięwzięcia.

W tegorocznej informacji o stanie konta ubezpieczonego, która obejmuje dane na 31 grudnia 2015 r., było kilka nowości, w porównaniu z latami ubiegłymi. I tak pojawiły się dane o:

  • Ogólnej wartości kwot zewidencjonowanych na koncie, na które składają się zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowany kapitał początkowy oraz składki na ubezpieczenie emerytalne za 2015 r. w wysokości nominalnej,
  • Ogólnej wartości kwot zewidencjonowanych na koncie i subkoncie łącznie, (jeżeli ubezpieczony posiada subkonto),
  • Hipotetycznej emeryturze obliczonej na podstawie ogólnej wartości kwot zewidencjonowanych na koncie i subkoncie łącznie.

- Łączna liczba blisko 18,7 mln wysłanych listów nie oznacza, że nagle przybyło ubezpieczonych w ZUS. Korespondencję wysyłamy, bowiem do każdego, kto odprowadził w swoim życiu przynajmniej jedną składkę, choćby nawet obecnie był ubezpieczony w innym niż powszechny system ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczony w ogóle nie był – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego.

- W tym roku po raz pierwszy, w ramach prowadzonej akcji informowania o stanie konta, nie wysyłaliśmy informacji do ubezpieczonych, którzy mają swoje indywidualne konto w ZUS - dodaje Kowalska.

Takich osób w całej Polsce jest 1 228 865  informacje o stanie ich konta i wpływie składek są już dostępne w formie elektronicznej na ich kontach.

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe