ATOMÓWKI W TOUR DE POLOGNE WOMEN

Zawodniczki LKS Atom Boxmet Dzierżoniów znalazły się w składzie kadry Polski na historyczną pierwszą edycję Tour de Pologne Women organizowaną przez Czesława Langa dzień po zakończeniu męskiego touru. Skład kadry liczył sześć zawodniczek. Cztery z nich były z dzierżoniowskiego klubu: Ewelina Szybiak, Aurela Nerlo, Dorota Przęzak i Natalia Mielnik.

Uczestniczki wyscigu miały do pokonania 3 etapy, rozgrywane w przeciągu dwóch dni: 19 i 20 lipca. Podczas startu Ewelina Szybiak odniosła spore sukcesy. Była najlepszą Polską zawodniczką wyścigu, na pierwszym etapie zajęła 5 miejsce po finiszu z decydującej ucieczki wyścigu oraz po wyścigu jazdy indywidualnej na czas uplasowała się na 5 pozycji awansując na 4 miejsce w klasyfikacji generalnej. Do zakończenia wyścigu został Ewelinie tylko jeden etap i walka o podium w klasyfikacji generalnej, jednak przez niedopuszczalny incydent z komisją antydopingową Ewelina nie była w stanie w pełni sił walczyć o zwycięstwo w wyścigu i dowiedzenie tytułu najlepszej Polki wyścigu.

Zaraz po zakończeniu jazdy na czas zabrano zawodniczkę na kontrolę, nie pozwalając jej na „rozjechanie” nóg po wyścigu, wypicie odżywki regenerującej, zjedzenie posiłku oraz pójścia na masaż. Po kontroli zostało jej jedynie 50 min do startu. Dojechała do mety odwodniona, od razu została udzielona jej pomoc z ambulansu. Niestety, straciła 4 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz tytuł najlepszej Polski, spadając na 14 pozycję. - Mamy nadzieję, że komisja po tych zdarzeniach nie uczyni takiej krzywdy kolejnej zawodniczce i przestrzegamy przez takim zachowaniem. Powinni zabrać na kontrolę wszystkie zawodniczki po ostatnim etapie, rozgrywanym przecież tego samego dnia – czytamy w informacji z klubu.

Tour de Pologne Women liczył 3 etapy. Pierwszy najeżony 6 premiami górskimi 100 km etap wokół Zakopanego. Do pokonania podjazdy pod Głodówkę, Ząb, Butorowy Wierch w deszczowych warunkach, ale przy wspaniałym dopingu zgromadzonych kibiców. To dało niezapomniane wrażenia. Na mecie 5 była Ewelina Szybiak, 24 Aurela Nerlo a 34 Dorota Przęzak. Drugiego dnia zawodniczki miały do pokonania wspomniane 2 etapy.

Etap II to jazda na czas na 4 km trasie prowadzącej pod górę do Bukowiny, zaś etap III to wymagające rundy prowadzące pod podjazd pod Ząb i Gliczarów o łącznym dystansie 71km. Rano 5 miejsce zajęła Ewelina Szybiak, 18 była Aurela Nerlo, 48 Dorota Przęzak zaś po południu Ewelina Szybiak nie była w stanie walczyć o najwyższe laury i zajęła 35 miejsce, Aurela Nerlo była 12 a Dorota Przęzak 47. W klasyfikacji generalnej prestiżowego Tour de Pologne Women Ewelina Szybiak była 14, Aurela Nerlo 21 a Dorota Przęzak 45.

Udział zawodniczek klubu w wyścigu został dofinansowany z budżetu miasta Dzierżoniów. LKS Atom Boxmet Dzierżoniów dziękuje tez wszystkim sponsorom za okazaną pomoc.