SPACER PO MŁYNIE HILBERTA

  • 21.06.2016, 13:42 (aktualizacja 21.06.2016, 14:21)
  • Krzysztof Bachiński
SPACER PO MŁYNIE HILBERTA
Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej zaprosiło na kolejny spacer w ramach projektu "Spacery szlakiem rezydencji powiatu dzierżoniowskiego i nie tylko", który został dofinansowany przez Powiat Dzierżoniowski.

Tym razem 18 czerwca TOZD zwiedzało młyn "Hilberta" przy Batalionów Chłopskich w Dzierżoniowie. Na zbiórce przed młynem stawiło się 124 uczestników ciekawych zobaczenia tego okazałego obiektu. Przed wejściem Mieczysław Rzepisko przedstawił krótką historię obiektu. Młyn wybudowany został przez spadkobierców bielawskiego kupca i młynarza Carla Sigismunda Hilberta z Bielawy, jako pierwszy młyn parowy na Dolnym Śląsku 1837 r. W XIX w. był największym i najnowocześniejszym młynem na Dolnym Śląsku i swoje produkty oferował na całym terenie państw niemieckich na wschód od Łaby. W 1935 wymieniono ciąg technologiczny złożony z nowoczesnych (na tamte czasy) mlewników, które pracują do dnia dzisiejszego. Wybudowano wkomponowaną w obiekt wieżę w której znajduje się zbiornik mieszczący 30 m3 wody. Zainstalowano instalację przeciw pożarową składającą się sieci wtryskiwaczy. Po II WŚ do 1951 roku przejęty i eksploatowany przez Armię Radziecką, na potrzeby jej jednostek na Dolnym Śląsku. Obecny właściciel - „Młyn Dzierżoniów” Sp. z.o. o. produkuje wszystkie rodzaje mąk pszennych i żytnich. Sprawdzone i tradycyjne technologie przemiału sprawiają, że cieszą się one dużym uznaniem na rynku .

 

Krzysztof Bachiński

Zdjęcia (13)

Widok z najwyższej kondygnacji na Góry Sowie

Widok z najwyższej kondygnacji na Góry Sowie

Widok z najwyższej kondygnacji na Góry Sowie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe