ODWIEDŹ WYSTAWĘ - KRESY WSCHODNIE

  • 16.06.2016, 08:27
  • Telewizja Sudecka
ODWIEDŹ WYSTAWĘ - KRESY WSCHODNIE
Zapraszamy na wernisaż wystawy, który będzie mieć miejsce 23 czerwca o godz. 17.00., w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie, ul. Świdnicka 30.Wystawa prezentowana będzie od 24 czerwca do 25 września 2016 r.

Polskie Kresy Wschodnie wniosły nieoceniony wkład do dziedzictwa historyczno-kulturowego Polski. Lwów, Wilno, Tarnopol, Stanisławów, Krzemieniec i wiele innych miejsc bliskich sercu , dawne kresy Rzeczpospolitej, to rodzinne strony wybitnych artystów, ludzi nauki, polityki, ale przede wszystkim setek tysięcy Polskich rodzin zamieszkujących wsie , miasteczka i miasta. W wyniku przesunięcia, granic po II wojnie światowej, ponad 1500 000 naszych rodaków musiało opuścić wschodnie tereny i ruszyć w nieznane.

Dzierżoniowska ziemia stała się nowym domem dla wielu Polaków w tym także przybyłych z terenów Kresów Wschodnich II RP. Kresowiacy kultywują pamięć o terenach rodzinnych, nie tylko poprzez pamiątki, zdjęcia czy dokumenty ale i przekazywanie prawdziwych historii.

Na wystawie prezentowanej w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa zebrano eksponaty, które przywieźli ze sobą Kresowianie, a związane z życiem codziennym , w tym pamiątki, fotografie, dokumenty, sprzęty, narzędzia. Będzie można zobaczyć pamiątki związane
z wieloma miejscami kresowymi m.in. ze Lwowem w tym z jego obroną. Przedstawiona została architektura jak i rozwój gospodarczy Kresów II RP, ze znanymi wytwórniami okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz huculska kolekcja zdobionej ceramiki i drewnianego rękodzieła.

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe