O możliwościach i warunkach otrzymania wsparcia miasto rozmawiało z przedstawicielami DBU (Urlich Schaaf i Wiesława Dyki). W spotkaniu brał także udział Karl Heinz Bittner – dawny mieszkaniec Dzierżoniowa, dzięki pomocy którego z DBU udało się pozyskać pieniądze na prace restauratorskie i konserwatorskie elewacji kościoła pw. Świętego Jerzego.
- Przedstawiliśmy koncepcję zagospodarowania terenów przy murach obronnych, ale w rozmowach z przedstawicielami fundacji skupialiśmy się na kwestii zabezpieczenia i konserwacji samych murów. Ustaliliśmy także, że pierwszym krokiem będzie wspólne wykonanie szczegółowej ekspertyzy – mówi zastępca burmistrza Dzierżoniowa Albert Blacharz.
DBU to niemiecka fundacja wspierająca kreatywność małych i średnich przedsiębiorstw w poszukiwaniu praktycznych rozwiązań problemów ochrony środowiska i zachęcająca do realizacji ekologicznych innowacji. DBU promuje zapobiegawczą i zintegrowaną ochronę środowiska, dotuje to, co chroni środowisko naturalne w sposób bezpośredni i praktyczny. Ponadto wspiera wymianę wiedzy o środowisku pomiędzy nauką, gospodarką oraz innymi publicznymi i prywatnymi instytucjami. Jednym z elementów działalności fundacji jest także wpieranie działań polegających na zabezpieczaniu i restaurowaniu zabytków.
Bo w Bielawie w tej chwili nikt z obecnej władzy nie ma pojęcia chyba nawet co to jest DBU
W latach 1999-2014 Bielawa wspólnie z DBU 8 projektów. Dziś nowe władze Bielawy zaprzestały współpracy więc Dzierżoniów wszedł w to miejsce. Na tym polega "dobra zmiana" w Bielawie.