WEEKENDOWY POCIĄG MUZEALNY

  • 17.05.2016, 16:22
  • Telewizja Sudecka
WEEKENDOWY POCIĄG MUZEALNY
Weekendowy Pociąg Muzealny to forma spędzania wolnego czasu dla całych rodzin od 1 maja do 30 września 2016 roku na Dolnym Śląsku. Do Państwa dyspozycji oddajemy dwa pociągi – porannego CZERWONEGO BARONA i popołudniowego PIONIERA. Wycieczki naszymi pociągami specjalnymi z parowozem umożliwią wszystkim miłośnikom kolejowych podróży zwiedzanie 4 miejscowości - Jaworzyny Śląskiej, Świdnicy, Krzyżowej oraz Dzierżoniowa.

Nasz historyczny skład porusza się po najstarszym fragmencie tzw. Podsudeckiej Magistrali Kolejowej. Jej początki sięgają pierwszej połowy XIX w. W lipcu 1844 r. Towarzystwo Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzickiej oddało do użytku linię łączącą Świdnicę z otwartą rok wcześniej linią kolejową Wrocław – Świebodzice. W następnych dekadach linia była wydłużana by uzyskać swój ostateczny kształt w 1876 r.

Skład pociągu tworzy lokomotywa parowa TKt48-18 z 1951 r. oraz dwa wagony osobowe serii Ci28 z 1928 r., w niedługim czasie do składu dołączy 3 wagon, który jest w trakcie odbudowy, będzie to wagon 2 klasy. Podróżni mogą kupić bilet w jedną lub dwie strony,odbyć podróż na całej linii lub tylko pomiędzy wybranymi stacjami.Godziny odjazdów oraz współpraca z lokalnymi samorządami umożliwiają odbycie spaceru śladem zabytków dawnej Świdnicy, Krzyżowej czy Dzierżoniowa

Świdnica- miasto baroku, dawniej jeden z najważniejszych w regionie ośrodków kupieckich oraz stolica samodzielnego Księstwa Świdnicko- Jaworskiego. To tutaj, na liczne jarmarki,przyjeżdżali kupcy i mieszczanie chcący zaopatrzyć się w biżuterię, sól oraz oczywiście słynne w Europie świdnickie piwo. Dziś niemal każdy element zabytkowej starówki przypomina o jej bogatej,wielonarodowościowej historii, stanowiąc wyjątkową oprawę wielu wydarzeń kulturalnych organizowanych w mieście takich jak. Festiwal Bachowski czy Festiwal Teatru Otwartego.  Oprócz nastrojowego , uważanego za jeden z najcenniejszych ze względu na zachowaną niemalże w całości oryginalną zabudowę Rynku, warto zobaczyć także:

- Gotycką Katedrę pw. św. Stanisława i św. Wacława z XIV wieku z najwyższą wieżą na Śląsku

- Ewangelicki Kościów Pokoju pw. św. Trójcy , wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco

- Jedyne w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa -Wieże Ratuszową z której można obejrzeć panoramę miasta -Pozostałości twierdzy świdnickiej przy pl. Św. Małgorzaty i ul. Ślaskiej

- Rzeźby świdnickich dzików przy Dawnym Pałacu Opatów Cysterskich -Rodzinny dom Czerwonego Barona - najsłynniejszego pilota myśliwskiego z czasów I Wojny Światowej

- Jedyną z najstarszych w regionie Giełdę Staroci, Numizmatów i Osobliwości, która odbywa się zawsze w każdą pierwszą niedzielę miesiąca Wysiądź w Świdnicy i zwiedź bezpłatnie miasto z przewodnikiem!!

W każdą niedzielę od czerwca do końca sierpnia o godzinie 12 00 na Gości przybyłych do Świdnicy naszym Pociągiem na peronie 1 dworca czekał będzie przewodnik w dawnym stroju kupieckim Podczas dwugodzinnego spaceru zaprezentuje najciekawsze zakątki miasta i opowie o jego niezwykłej historii. Samodzielnie zwiedzaj Świdnicę na rowerze lub z audioprzewodnikiem.  Osoby chcące zwiedzić miasto samodzielnie mają do dyspozycji bezpłatne i rowery, które można wypożyczyć w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej na Rynku

 

Gmina Świdnica zaprasza do następnego przystanku w malowniczej wsi Krzyżowa  na terenie byłego majątku rodziny von Moltke, usytuowany jest nowoczesny obiekt szkoleniowo- konferencyjny wraz z hotelem Spichlerz.

XVIII-wieczny Pałac i budynki skupione wokół dziedzińca tworzą niepowtarzalną atmosferę, a lokalizacja na wsi zapewnia ciszę i spokój oraz kontakt z naturą. Każdy znajdzie tu dla siebie zarówno odpowiednią formę wypoczynku. To właśnie tam 12 listopada 1989 roku miało miejsce historyczne spotkanie ówczesnego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera RP Tadeusza Mazowieckiego, które zapoczątkowało nowy rozdział w stosunkach polsko-niemieckich. Zabudowania w krzyżowej można zwiedzić bezpłatnie z przewodnikiem podczas sobotnich przejazdów Weekendowego Pociągu Muzealnego.

 

Na samym końcu trasy Weekendowego Pociągu Muzealnego usytuowany jest Dzierżoniów - brama Gór Sowich. Na szczególną uwagę odwiedzających zasługuje Rynek z Ratuszem i szeregiem historycznych kamienic reprezentujących niemalże wszystkie style i epoki w architekturze.Prawdziwą perłą jest Kościół pw. MB Królowej Polski - dawny zbór ewangelicki zaprojektowany przez Carla Gottarda Langhansa- twórcy m.in Bramy Brandeburskiej. Miłośników dawnej techniki zapraszamy do Muzeum Miejskiego gdzie prezentowana jest jedna z największych w kraju kolekcja zabytkowych radioodbiorników Diora. W pobliżu stacji zlokalizowana jest nowo powstająca filia Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, która powstaje w oparciu o zabytkową lokomotywownię z 1907 roku położoną w Dzierżoniowie, którą można zwiedzić bezpłatnie z naszym przewodnikiem.

 

Doskonałym uzupełnieniem weekendowego wyjazdu może być wizyta w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Ślaskiej, gdzie na stacji kolejowej Weekendowe Pociągu Muzealne zaczynają się i kończą swój bieg.

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku - w samym sercu najstarszego węzła kolejowego na Śląsku znajduje się jedna z największych kolekcji zabytkowego taboru kolejowego w Polsce. Ponad 140 pojazdów kolejowych-lokomotyw parowych,spalinowych i elektrycznych,wagonów oraz innych pojazdów szynowych prezentowanych na terenie zespołu dawnej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej.W Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zobaczyć warto:

-czynne historyczne pojazdy kolejowe m.in parowóz TKt48-18 , najstarszą sprawną lokomotywę spalinową w Polsce Deutz OMZ czy czechosłowacki szynobus 830 z 1959 r.

-kolekcję ponad 40 zabytkowych lokomotyw parowych m.in. unikatowe

TKH2-12 z 1890 roku ( najstarszy parowóz w kolekcji), Pt31-49 ( pierwszy w Polsce parowóz pospieszny). prototypową polską lokomotywę elektryczną

EP23-001 z 1972 roku czy wagon pancerny z 1941 roku.

-wystawy poświęcone śląskiej technice i przemysłowi -unikatową makietę kolejową w skali H0 zarządzanej autentycznymi urządzeniami nastawniczymi

 

 

Rozkład Jazdy Wakacyjnego Pociągu Muzealnego podawany jest z miesięcznym wyprzedzeniem!

Czerwony Baron (1.05.2016-15.05.2016)

 

10:25 Jaworzyna Śląska (STACJA PKP)

10:37 / 10:47 Świdnica Miasto

10:55 / 11:00 Krzyżowa

11:13 Dzierżoniów

11:35 Dzierżoniów

11:48 / 11:53 Krzyżowa

12:01 / 12:11 Świdnica Miasto

12:22 Jaworzyna Śląska (STACJA PKP)

 

Czerwony Baron (21.05.2016 - 29.05.2016)

 

10:35 Jaworzyna Śląska (STACJA PKP)

10:47 / 10:52 Świdnica Miasto

11:00 / 11:05 Krzyżowa

11:18 Dzierżoniów

 

11:35 Dzierżoniów

11:48 / 11:53 Krzyżowa

12:01 / 12:11 Świdnica Miasto

12:22 Jaworzyna Śląska (STACJA PKP)

Pionier (1.05.2016 - 29.05.2016)

 

13:08 Jaworzyna Śląska (STACJA PKP)

13:20 / 13:30 Świdnica Miasto

13:38 / 13:43 Krzyżowa

14:07 Dzierżoniów

14:30 Dzierżoniów

14:43 / 14:48 Krzyżowa

14:56/ 15:06 Świdnica Miasto

15:18 Jaworzyna Śląska (STACJA PKP)

Bilety można kupić na stronie internetowej www.biletyregionalne.pl lub u Kierownika Pociągu w pociągu przed odjazdem pociągu.

 

 

Droga wolna!!! ruszamy !!!

 

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe