HAFTOWANIE ŚWIATA DOROTY CHMIELEWSKIEJ

  • 12.05.2016, 19:37
  • Telewizja Sudecka
HAFTOWANIE ŚWIATA DOROTY CHMIELEWSKIEJ
Zapraszam serdecznie na wernisaż Doroty Chmielewskiej, który odbędzie się w piątek 13 maja o godz. 17.00 w Galerii na piętrze Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury.

Dorota Chmielewska interesuje się haftem już piętnaście lat. I stale pracuje nad sobą, bo chce realizować swoje marzenie. Chce „malować igłą”. A to wymaga niezwykłych umiejętności. Dlatego uczyła się rysunku (w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Henryka Kluzy), analizowała prace mistrzów malarstwa (zwłaszcza impresjonistów), żeby nauczyć się patrzeć, wykorzystywać kolor, oszczędnym rysunkiem podkreślać temat obrazu, przewidywać efekt końcowy. Łatwo nie było, ale jest uparta, zdyscyplinowana i konsekwentna. No i dużo się szkoliła. Pogłębiała wiedzę i doskonaliła technikę podczas warsztatów haftu liturgicznego, organizowanych w Krakowie przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia”  oraz podczas  kursu haftu ornamentowego w Petersburgu.

Prace Doroty Chmielewskiej są wyjątkowe, bo artystka posługuje się acupicturą, haftem płaskim, cieniowanym. Jest najtrudniejszy w wykonaniu, ale daje najpiękniejsze efekty. Kontury wypełnia się nićmi. A zamierzone efekty uzyskuje się przez zmianę kierunku i długości ściegów, przez zastosowanie różnych rodzajów haftu, satynowego, kolońskiego, rozłupanego.  Artystka łączy również haft płaski z innymi technikami, z aplikacją i haftem nakładanym, z haftem metalowymi nićmi. Jej dzieła przypominają obrazy…                                          

Jalanta Maniecka

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe