NAUCZ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIE

  • 12.05.2016, 14:07
  • Telewizja Sudecka
NAUCZ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIE
Młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, przyjedzie do Nowej Rudy, aby rywalizować w XIV Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”. To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w kraju.

Z roku na rok biorą w nim udział przedstawiciele coraz większej ilości szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W 2015 roku było to aż 67 szkół. O randze imprezy świadczy fakt, że wspiera ją jeden z najlepszych specjalistów medycyny ratunkowej w Polsce – prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

W Turnieju biorą udział czteroosobowe drużyny składające się z uczniów danych szkół. Rywalizują one w dwóch kategoriach: gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. - W pierwszej części młodzież rozwiązuje test sprawdzający teoretyczną znajomość zagadnień pierwszej pomocy. W drugiej uczestnicy muszą zmierzyć się z praktycznymi zadaniami, np. wykonaniem resuscytacji krążeniowo – oddechowej  (przywracaniem akcji serca i oddychania) – wyjaśnia Julian Golak, główny organizator Turnieju. Co ważne w komisji konkursowej zasiadają praktycy – ratownicy pogotowia ratunkowego. Dodatkowo Komisja Konkursowa wybiera „Osobowość Turnieju” - uczestnika, który według oceny jury był indywidualnie najlepszy.

W przerwie pomiędzy częścią teoretyczną, a praktyczną przeprowadzany jest pokaz ratowniczo-gaśniczy.

Wydarzenie odbędzie się 23 maja w Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie-Słupcu. Do 18 maja potrwa rejestracja elektroniczna chętnych drużyn szkolnych. Aby to zrobić wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie www.turniejpierwszapomoc.pl. Druk zgłoszenia można wysłać również pocztą tradycyjną i poprzez e-mail ([email protected]). 

Po raz pierwszy Turniej został zorganizowany w 2003 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Nowej Rudzie. Jego pomysłodawczynią jest Ewa Jazienicka Golak. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej. Patronat honorowy obejmują rokrocznie najważniejsze osoby w województwie dolnośląskim m.in. Dolnośląski Kurator Oświaty, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Wojewoda Dolnośląski  i Burmistrz Nowej Rudy. Patronat merytoryczny objął prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko  - Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej i prof. dr hab. Krystyna Pawlas - Kierownik Katedry i Zakładu Higieny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe