W BIELAWIE KOŚCIÓŁ KOŚCIOŁOWI NIERÓWNY

  • 18.04.2016, 21:14 (aktualizacja 18.04.2016, 22:28)
  • Telewizja Sudecka
W BIELAWIE KOŚCIÓŁ KOŚCIOŁOWI NIERÓWNY
Po wygranych wyborach Piotr Łyżwa zaczął po macoszemu traktować swoją macierzystą parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie.

Mówi się o szorstkiej przyjaźni z proboszczem Chomiakiem, który przed wyborami dyplomatycznie nie popierał obecnej władzy, a do publicznego pogratulowania po wygranej Łyżwy został wręcz przekonująco namówiony.  Mimo, że ks. proboszcz od blisko 2 lat zabiega o wsparcie remontu dwóch wież kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, uszkodzonych w wyniku huraganowych wiatrów w 2014 r., to burmistrz Piotr Łyżwa, udaje "Greka" i twierdzi, że nie może pomóc. Z drugiej strony nic mu nie przeszkadza, aby pełnym strumieniem pchać pieniądze z budżetu Bielawy do parafii, na obszarze której zamieszkuje jego zastępca Witold Runowicz. W styczniu 2016 r. Rada Miejska Bielawy wprowadziła do budżetu gminy nowe zadanie inwestycyjne pn. "Modernizacja wieży Kościoła pw. Bożego Ciała przy pl. Kościelnym", zapisując na jego realizację kwotę 150.000 zł.

Niedługo później, bo już w lutym 2016 r. nastąpił kolejny akt hojności Piotra Łyżwy, finansowany z pieniędzy wszystkich mieszkańców Bielawy. Gmina Bielawa złożyła bowiem wniosek o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej zadania pn. „Remont elewacji i dachu Kościoła pw. Bożego Ciała w Bielawie”, którego budżet oszacowano na kwotę 455.553,98 zł. Jeśli tym razem wniosek nie okaże się źle przygotowany, jak w przypadku obu projektów na tzw. schetynówki w 2015 r., wówczas gmina otrzyma dofinansowanie w wysokości 387.220,88 zł. Oznaczać to będzie również konieczność wysupłania z budżetu gminy kolejnych 68.333,10 zł na wkład własny do projektu.

Jeśli zatem zrealizuje się wyżej opisany scenariusz, to miasto tylko w 2016 r. wyda na parafię pw. Bożego Ciała 218.333,10 zł, pozyskując jedynie 387.220,88. Cała wartość nakładów wyniesie więc 605.553,90 zł, co oznacza że udział środków gminy w finansowaniu całości prac remontowych wyniesie aż 36,1%. Warunkiem jest oczywiście zdobycie dotacji, a z tym w ciągu ostatniego 1,5 roku bywało beznadziejnie.
Oczywiście przypomnieć należy podobne przedsięwzięcie realizowane przez gminę w latach 2006 – 2007 z parafią pw. Wniebowzięcia NMP. Dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej w kwocie 1.802.844,62 zł wdrożony został projekt pt. „Modernizacja i adaptacja wieży kościoła pw. WNMP w Bielawie dla potrzeb ruchu turystycznego”.

Należy jednak zauważyć, że gmina na jego realizację zabezpieczyła jedynie 400.000 zł z 2.443.294,62 zł, jakie wydano na sfinansowanie całości prac. Oznacza to, że udział środków Bielawy w finansowaniu przedsięwzięcia wyniósł jedynie 16,4 %. Było to możliwe, gdyż w montaż finansowy projektu zaangażowano również środki parafii w kwocie 240.450 zł.

Wracając do wątku głównego tj. jak burmistrz Piotr Łyżwa wydaje pieniądze wszystkich mieszkańców z budżetu na kościoły? Można stwierdzić, że jak na razie robi to mocno selektywnie. W tym samym czasie kiedy szerokim strumieniem udziela pomocy jednej parafii, druga (jego własna), która jest również w potrzebie, nie otrzymuje ani złotówki.

Nie negujemy zasadności i konieczności przeprowadzenia prac remontowych w Kościele pw. Bożego Ciała. Krytycznie należy jednak ocenić sposób zarządzania budżetem Bielawy w wykonaniu obecnego burmistrza. Gdyby umiał on efektywnie wykorzystywać wszystkie nadarzające możliwości w tym np. konkurs o którym piszemy, wówczas przy zakresie robót zaplanowanym na poziomie 605.553,90 zł, kasa miejska zubożałyby jedynie o 90.833,85 zł tj. 15%, a nie o 218.333,10 zł. Jak łatwo wyliczyć oszczędności wyniosłyby blisko 127.500 zł. Wtedy część zaoszczędzonych środków można byłoby przeznaczyć na wsparcie innych bielawskich kościołów, przygotowując również i dla nich wnioski o dotację.
 

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
e
e 27.04.2016, 21:57
A Rada Miasta skompromitowała się dając tytuł ,,Honorowego Bielawianina" kapucynowi co zakleszczył się.
Jeremi
Jeremi 23.04.2016, 22:38
Kościół jest nasz , Bielawski. Stoi juz ponad 150 lat. Ksiądz Chomiak jest kilka lat , pewnie niedługo odejdzie. Dbajmy o tak piękny kościół bo nic w Bielawie nie ma poza kilkoma budynkami , którymi możemy sie pochwalić. Tworzą piękny krajobraz Bielawy. A burmistrz to mistrz knowania, ma to po rodzince.
wiesiek
wiesiek 22.04.2016, 06:20
Ks.Chomiak to nie jest osoba otwarta na współpracę niestety
sda
sda 20.04.2016, 22:29
ciekawe co sudeckiej zrobil lyzwa ze tak po nim jezdza ,a swoja droga dzwiniel musial kasa sypac ze tak go po dupie calowali i jeszcze sie nie pogodzili ze dzwiniel to przeszlosc
Gf
Gf 21.04.2016, 02:40
Sda chodzi o to, że Łyżwa nic nie robi.
A po poprzednich materiałach widać że w UM Bielawie jest korupcja.
Czyli tego nie ogarnia
ppp
ppp 21.04.2016, 08:11
GF wymaga od burmistrza Łyżwy cudów po zaledwie rocznej kadencji. DLACZEGO TEGO NIE WYMAGANO OD POPRZEDNIKA , KTÓRY PRZEZ 16 LAT ZROBIŁ PARE DRÓG I NIEPOTRZEBNĄ SZKÓŁKĘ LEŚNĄ -strata pieniędzy.
Gf
Gf 21.04.2016, 14:51
Ale nie było korupcji.
Poza tym Mr Łyżwa jest już ponad 1,5 roku i w tym czasie wraz ze swoją świtą pokazali jakimi są gospodarzami
ppp
ppp 22.04.2016, 11:24
Gf - skąd wiesz , że korupcji nie było , ja sądzę zupełnie inaczej. A CO SĄDZISZ O AFERZE W BIELAWIANCE [ CHODZI O PIŁKARZY]? a gdzie widzisz korupcję w nowej ekipie ?????
Gf
Gf 22.04.2016, 16:33
Budowa budynku Tbs na przykład. Mam dalej wymieniać???
A co do bielawianki jakoś nikt nie miał zarzutów. Tylko Łyżworolki tak mówiły
murarz
murarz 23.04.2016, 20:24
Tak ... wymieniaj kolejne kłamstwa.... a przy okazji wymienisz ile wisisz ludziom kasy?
Urzędnik
Urzędnik 23.04.2016, 21:08
Kto komu?
PWPW
PWPW 22.04.2016, 12:10
A JAKA AFERA W TEJ BIELAWIANCE BYŁA BO COŚ CICHO JEST
EEEE
EEEE 20.04.2016, 12:21
Chomiak ma dużą i w miarę bogatą parafię , więc niech się parafianie złożą i będą pieniądze. A na Pl. Kościelnym jest mała parafia i do tego biedna, dlatego dobrze, że burmistrz chce pomóc. BRAWO!!!!!!!
anna
anna 20.04.2016, 11:17
i tak pójdziesz do piekła
Jestem przeciw niech sami remontują
Jestem przeciw niech sami remontują 20.04.2016, 10:15
Należy zwrócić uwagę, że Kościół doi państwo i samorząd, księża są na utrzymaniu ministerstwa edukacji, a kościoły remontuje się z naszych pieniędzy. Pytanie na co idzie ta cała taca na mszy i wszystkie datki?
MM
MM 19.04.2016, 14:48
Wtyd i żenada. Jak miasto może remontować coś co do niego nie należy. A swoją drogą kto kasuje za wejście na wieżę kościoła? Ksiądz czy miasto? Paranoja i hipokryzja.
bzdet
bzdet 19.04.2016, 16:15
Oczywiscie ze kosciol!!! Miasto dalo kase a ksiadz zabiera smietanke :P
Xx
Xx 19.04.2016, 12:24
No tak tylko ze inne kościoły są wyremontowane a ten pod wezwaniem Bożego Ciała nie chyba sprawiedliwe będzie jeśli ten też zrobią...!!!
XXXX
XXXX 19.04.2016, 14:50
OCZYWIŚCIE , ŻE TRZEBA GO ZROBIĆ . JEST TO PIĘKNY KOŚCIÓŁ. SZKODA BY BYŁO JAKBY TAKI ZABYTEK SIĘ ZMARNOWAŁ!!!!!!
.
. 19.04.2016, 07:37
Burmistrz ministrant to i na kościół nie będzie żałował kasy
Michał
Michał 19.04.2016, 07:28
Kuria jeszcze zabiera, nie interesuje jej stan kościoła.w ogłoszeniach parafialnych podano zbiórka na tace pójdzie w niedzielę na inny cel.S.D.M
Michał
Michał 19.04.2016, 07:23
To już jakaś żenada faktycznie Kościół kościołowi nie równy ponieważ gdy pchane były środki na N.M.P to ten Bożego Ciała Zaczął popadać w ruinę jak reszta górnej Bielawy o której poprzednicy zapomnieli całkowicie przez wiele lat. I nie obchodzą tu nikogo roszady Proboszcza Chomiaka Burmistrzem ...
Obywatel
Obywatel 18.04.2016, 23:50
Dr, Chomiak to mądry facet . a Łyżwa to kto?
xxxxxxxxxx
xxxxxxxxxx 20.04.2016, 12:54
Burmistrz Łyżwa jest sprawiedliwym człowiekiem . . Moje uznanie.
;lm,
;lm, 20.04.2016, 14:21
ehehehehe ,dobre
oset
oset 18.04.2016, 23:36
Łyżwa nie pomoże Chomikowi bo ma na niego focha za to, ze nie poparł go z ambony w wyborach.
Dobrze proboszcz zrobił bo teraz by się wstydzil za takiego burmistrza
Maruś
Maruś 18.04.2016, 23:26
Ale buractwoooo.żenada,sami chodzicie do kościoła,i dajecie na remont kościoła,zapytania do plebana,po co cztery plebanie w mieście,referendum chyba nie było w tej sprawie,to po co ten temat niech kuria finansuje.
niewierzący
niewierzący 18.04.2016, 22:38
Bez wątpienia są to zabytki Bielawy, ale pytanie czy miasto musi to remontować z kasy budżetu, a czy parafia dostała jakąś kasę z centrali kościoła, kurii czy jak tam mają te podziały swoje? Ktoś może coś wie?
elo
elo 19.04.2016, 09:44
nie interesuj sie tym bo kociej mordy dostaniesz
kler
kler 18.04.2016, 22:13
Nie ma pieniędzy na podstawowe rzeczy w mieście, a kościoły się remontuje, pytanie czy coś kuria dokłada do tego i ile zebrali parafianie na ten cel?
lolek
lolek 18.04.2016, 22:24
Najważniejsze że na jeziorko, było za 6banieczek.
Os
Os 18.04.2016, 22:05
A gdyby tak remonty kościołów byly finansowane z funduszu koscielnego a nie samorządów?
bzdety
bzdety 18.04.2016, 21:59
Przecież o Homiaka Hordyj dba i programy unijne mu pisze takie HH
CHH
CHH 18.04.2016, 23:01
Bzdet ,jak to bzdet inteligencją nie grzeszy. Gdybyś bzdecie był spostrzegawczy ,to zauważyłbyś ,że Chomiak,a nie Homiak. No i to twoje HH ,to rzeczywiście bzdet
zaskoczony
zaskoczony 18.04.2016, 21:45
A czy Gmina Bielawa jest właścicielem czy może dzierżawcą kościoła Bożego Ciała, że występuje o dotację na jego remont?

Pozostałe