DEBIUTY I POWROTY, CZYLI 5 KJS BIELAWA

  • 09.03.2016, 09:45 (aktualizacja 09.03.2016, 11:14)
  • Telewizja Sudecka
DEBIUTY I POWROTY, CZYLI 5 KJS BIELAWA
Pracowity okres mają za sobą zawodnicy i działacze Bielawskiej Grupy Motosport, którzy organizowali i startowali w 5 KJS Bielawa. Pierwsza runda Dolnośląskiej Ligi Rajdowej odbyła się w niedzielę 6 marca.

Organizacja
- Zawodnicy mieli do pokonania w sumie dziewięć prób sportowych zlokalizowanych w Sieniawce, w Bielawie na osiedlu Sowie Wzgórza oraz na odcinkach dróg pomiędzy ulicą Asnyka i ulicą Sportową – informuje Szymon Mazur, dyrektor zawodów. – Jako czynny zawodnik staram się przy współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Bielawie i Gminą Łagiewniki organizować te zawody w taki sposób, aby zawodnicy chcieli tu wracać, i to nam się udaje. Dziękuję za współpracę i członkom Bielawskiej Grupy Motosport, bez zaangażowania których nie udałoby się zorganizować i przeprowadzić tych zawodów.

Debiuty
5 KJS Bielawa to czas debiutów i powrotów na rajdowe trasy niektórych naszych zawodników. Swoją pierwszą przygodę z zawodami zaliczył Marcin Kusiak, który niespełna miesiąc temu zdał egzamin na prawo jazdy. Marcin zasiadł za kierownicą Fiata Seicento, którym jeszcze kilka miesięcy temu w klasie I startował Piotr Bielawski. Po modyfikacji auta Marcin startuje w klasie II, a na miejscu pilota usiadł poprzedni właściciel, bardziej doświadczony w sportowej rywalizacji, Piotr Bielawski. Tym razem Marcin jechał jako auto organizatora z numerem „0”. - Naszym wspólnym celem było wjeżdżenie się w nowy samochód oraz dowiezienie go w jednym kawałku do mety, co udało się zrealizować w stu procentach  - opowiada Marcin. – Teraz wiem, co znaczy rajd od strony kierowcy i jestem zachwycony. Chciałbym podziękować Piotrowi Bielawskiemu za to, że odważył się usiąść ze mną na prawym fotelu oraz za cenne wskazówki w czasie imprezy i za pomoc w starcie. Przede mną jeszcze bardzo dużo nauki, ale może być już tylko lepiej.

W zawodach debiutował także Marcin Biernat pilotowany przez Grzegorza Wójcika (Opel Corsa). - Pierwszy nasz start, więc zbieramy doświadczenie i oczywiście chcemy robić to, po co przyjechali tu wszyscy, czyli dobrze się bawić – komentuje swój start Marcin. – Zdecydowanie za dużo używałem hamulca ręcznego i auto ma mało mocy na wyjeździe. Traumą są dla mnie ósemki na próbach Sowie Wzgórz i Asnyka. Poza tym super impreza z której cieszymy się mimo szarego końca w klasie drugiej. Cztery potrącone szykany, cofanie i dwa razy zgaszony silnik zaowocowały wielką stratą. Ostatecznie Marcin i Grzegorz zakończyli rywalizację na 16 miejscu w klasie 2.
Kolejny debiut na rajdowych trasach zaliczył duet Piotr Sobolewski  i Katarzyna Jezierska (Honda Civic). Zawodnicy pojechali po doświadczenie i dobrą zabawę w stawce aut klasy 3 notując ostatecznie 10 miejsce.

Powrót
Blisko po roku przerwy do rywalizacji włączył się duet Sebastian Fintz / Kamil Stawiszynski w Renault R19. – Wystartowaliśmy z myślą o zabawie. Z przodu mieliśmy założone seryjne sześcioletnie opony, twarde jak plastik, a z tyłu dla odmiany pięcioletnie opony zimowe – relacjonuje Kamil. – Naszym założeniem było wjeżdżenie się w samochód, bo dziesięć miesięcy poza rajdówką dało się odczuć. Pierwsze czasy pokazały, że możemy powalczyć o pudło. W rezultacie Sebastian i Kamil dojechali do mety na czwartym miejscu w klasie 4, tracąc do lidera nieco ponad 14 sekund. 

Starzy wyjadacze
Najliczniej obsadzoną przez zawodników BGM była klasa 2, w której wystartowało pięć załóg. W klasyfikacji końcowej najwyżej spośród nich uplasował się duet Jarosław Witkowski / Zastawka (Fiat CC), zajmując drugie miejsce. Kamil Bober i Mariusz Łopatka (Fiat S.C. PROTO), po licznych przygodach uplasowali się na miejscu 6, a tuż za nimi na 7 miejscu zawody zakończyli Rafał Meliński pilotowany przez Marcina Ślezaka (Fiat SC). Miejsce 15 w klasie przypadło duetowi Mariusz Pruchnicki / Piotr Pruchnicki (Suzuki Swift), a miejsce 16 wspomnianym wcześniej Marcinowi Biernatowi i Grzegorzowi Wójcikowi.
W klasie 3 zawodnicy Bielawskiej Grupy Motosport zajęli 6, 7 i 8 miejsce.  Byli to kolejno: Jacek Maczka / Paweł Bednarek (Renault Megane), Piotr Wołek / Tomasz Wołek (Citroen Saxo) oraz Tomasz Łuczyński / Łukasz Łuczyński (BMW E36 316i).

Skrajności
W skrajnych klasach, czyli klasie 1 i klasie 5, BGM reprezentowały trzy załogi. Duet Paweł Pawlaczek i Łukasz Kryszczak zastąpił na ten rajd swoje rajdowe BMW cywilnym Subaru WRX. W efekcie tych zmian, i dbałości o w pełni cywilny pojazd, Paweł i Łukasz zakończyli KJS Bielawa na szóstym miejscu w klasie 5.
Dużego pecha w rywalizacji miała inna załoga BGM – Adam Idzi / Arkadiusz Idzi (Fiat 126p). - Wystartowaliśmy w celu zebrania punktów do Dolnośląskiej Ligii Rajdowej oraz dobrej zabawy – wspomina Adam Idzi. - Na pierwszej próbie „Sieniawka” poszło całkiem nieźle, zajęliśmy 3 czas wśród 10 załóg w klasie 1 za Sławkiem Szelem oraz Marcinem Szatanikiem i 18 na 69 załóg w generalce. Niestety już na drugiej próbie „Sowie Wzgórza” sprzęt odmówił posłuszeństwa i zablokowana skrzynia biegów przeszkodziła nam w ukończeniu zawodów.
- Zaczęliśmy bardzo dobrze, pierwsze dwie próby były jak marzenie – relacjonuje swój start Sławomir Szel pilotowany przez brata – Tomasza Szela (Daewoo Tico). – Było bardzo szybko i czysto, jednak trzeci odcinek otworzył pasmo drobnych błędów, które w efekcie kosztowały nas pierwsze miejsce w klasie 1, które przegraliśmy o niespełna sekundę z Leszkiem Keplingerem. Ale taki jest ten sport, każdy popełnia błędy. Walka trwała do końca, mamy drugie miejsce i cenne dla nas punkty w Dolnośląskiej Lidze Rajdowej. 

Bo to przecież jest zabawa
Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci KJSów jest „Pupil”, czyli Łukasz Guziak, który prowadzi bardzo mocne BMW. Tym razem u jego boku zasiadał Łukasz Strużyński, a zawodnicy pojechali jako auto organizatora zamykające trasę. Łukasz dawał i sobie i kibicom wiele radości, wielokrotnie kręcąc efektowne bączki.
Kolejne amatorskie zawody odbędą się w sobotę 19 marca w Zagórzu Śląskim i okolicach. Szukajcie tam także naszych zawodników!

Podziękowania
Sponsorzy imprezy
BSK TECH – precyzyjna obróbka metali
CHECK24h.pl
MADAX drukarnia, sitodruk
MET BUD
AUTOREJESTROWANIE
GOMEDIA.COM.PL druk cyfrowy, fotografia

Patronat honorowy: Miasto Bielawa, Gmina Łagiewniki


Adam Idzi:
Chciałbym podziękować naszym sponsorom, bez których nasz start nie byłby możliwy: AUTOREJESTROWANIE ul. Mickiewicza 20A Dzierżoniów, Sklep Motoryzacyjny AUTO-EKSPERT Paweł Kosowski ul. Świdnicka 38 Dzierżoniów, REMONTY PRZYCZEP skup sprzedaż zamiana 889-66-44-00.

Sławomir Szel:
Dziękujemy naszym pieszyckim sponsorom, z jednym bielawskim rodzynkiem 
Restauracja Retro, Pieszyce, ul. Ogrodowa 28
Drukarnia Image, Bratoszów 24
BOB CAR Motorsport, Bielawa
Dachdecker – narzędzia dekarskie, Pieszyce, ul. Świdnicka 35
Agroturystyka Cicha Woda, Lasocin 1

WYNIKI

 
Materiały wideo

 

Sławomir Szel / Tomasz Szel (Daewoo Tico, II miejsce klasa 1)

 

 

Sebastian Fintz / Kamil Stawiszynski (Renault R19, IV miejsce klasa 4)

 

 

Zawodnicy BGM

 

 

 


Relacja RościszówRallyVideo:
 

 

Relacja Motulski:

 

 

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (13)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe