268 ZADŁUŻONYCH PARLAMENTARZYSTÓW

  • 14.12.2015, 13:47 (aktualizacja 14.12.2015, 13:51)
  • Telewizja Sudecka
268 ZADŁUŻONYCH PARLAMENTARZYSTÓW
268 zadłużonych parlamentarzystów ma do oddania 228 milionów złotych. Są to głównie kredyty hipoteczne w złotym i we franku, ale nie brakuje na przykład zobowiązań w dolarach - wylicza portal money.pl. Kilku parlamentarzystów winnych jest całkiem spore kwoty innym osobom lub instytucjom, takim jak ZUS.

W porównaniu do zeszłorocznego zestawienia ten Sejm jest wyjątkowo zadłużony. Rok temu długi posłów wynosiły razem 122,5 miliona złotych. Dziś - jak wylicza portal money.pl -  jest to już 228 milionów. Najbardziej zadłużoną partią jest Prawo i Sprawiedliwość - posłowie tej formacji mają do oddania łącznie 46 mln zł. Pierwsze miejsce PiS w zestawieniu nie powinno dziwić - to ugrupowanie ma najwięcej posłów w Sejmie. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska, której posłowie mają do oddania łącznie 39 mln zł, z kolei trzecie miejsce przypadło Nowoczesnej. Posłowie Kukiz'15 oraz PSL mają do oddania odpowiednio 4,3 mln zł i 3,3 mln zł. Zestawienie wygląda jednak zupełnie inaczej, gdy pod uwagę weźmiemy średnie zadłużenie na każdego posła.

W tym wypadku na pierwsze miejsce wysuwa się partia Nowoczesna, której posłowie średnio mają do oddania po 400 tysięcy złotych - szacuje money.pl. Na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska - 283 tysiące na każdego posła, a na trzecim miejscu jest Polskie Stronnictwo Ludowe - 211 tysięcy długu na posła. Na dalszych pozycjach znalazło się Prawo i Sprawiedliwość - 200 tysięcy długu i ruch Kukiz'15 - po 104 tysiące długu na posła. Po porzuceniu barw partyjnych okazuje się, że średnio na każdego zadłużonego przypada 389 tysięcy złotych należności.

Aż 188, czyli jedna trzecia składu Sejmu wystrzega się długów i w oświadczeniach majątkowych nie wykazała żadnych kredytów i innych należności. Co ciekawe, na liście najbardziej zadłużonych znalazło się kilka osób, które trafiły również do czołówki... najbardziej majętnych parlamentarzystów. W tym roku w zestawieniu zabraknie jednak zeszłorocznego lidera - Janusza Palikota. Jeszcze kilka lat temu był najbogatszy spośród polskich polityków, ale jego zobowiązania w 2014 roku sięgały blisko 9,7 mln zł. Tym razem do Sejmu się nie dostał.

 

Zestawienie najbardziej zadłużonych posłów VIII kadencji Sejmu:

1. Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Prawo i Sprawiedliwość - 16,5 mln zł

2. Adam Cyrański, Nowoczesna - 4,5 mln zł

3. Leszek Galemba, Prawo i Sprawiedliwość - 4,1 mln zł

4. Zbigniew Ajchler, Platforma Obywatelska - 3,9 mln zł

5. Leszek Korzeniowski, Platforma Obywatelska - 3, 4 mln zł

6. Paweł Bejda, Polskie Stronnictwo Ludowe -1,7 mln zł

7. Bartosz Arłukowicz, Platforma Obywatelska - 1,5 mln zł

8. Michał Kamiński, Platforma Obywatelska - 1,4 mln zł

9. Radosław Lubczyk, Nowoczesna - 1,4 mln zł

10. Łukasz Zbonikowski, Prawo i Sprawiedliwość - 1,0 mln zł

 

Całe zestawienie, ze szczegółowymi informacjami dostępne jest w money.pl:


http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/najbardziej-zadluzeni-poslowie-do-splaty-maja,163,0,1974947.html

 

Autorzy: Mateusz Ratajczak, Jakub Ceglarz, Mieszko Rozpędowski - money.pl

Telewizja Sudecka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe