Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama 2

NASTOLATEK JEDZIE SAM NA WAKACJE – DYLEMATY RODZICÓW

To pytanie latem zadaje sobie większość rodziców nastolatków: czy pozwolić im na samodzielne wakacje? Choć taka decyzja wymaga przemyślenia i wielu rozmów, sam wyjazd, jeśli jest odpowiednio zorganizowany, nie musi rodzić wielkich obaw ze strony dorosłych.
NASTOLATEK JEDZIE SAM NA WAKACJE – DYLEMATY RODZICÓW

To pytanie latem zadaje sobie większość rodziców nastolatków: czy pozwolić im na samodzielne wakacje? Choć taka decyzja wymaga przemyślenia i wielu rozmów, sam wyjazd, jeśli jest odpowiednio zorganizowany, nie musi rodzić wielkich obaw ze strony dorosłych. Co więcej, takie wakacje uczą dzieci odpowiedzialności i wzmacniają więź zaufania z rodzicami. Marlena Szymanek, dyrektor EF Education radzi, jak pokonać obawy i wybrać bezpiecznego organizatora wyjazdu dla swoich pociech.

„Mamo, jadę sam!”

Gdy nastolatek prosi o zgodę na samodzielne wakacje, większość rodziców ma poważne wątpliwości co do bezpieczeństwa swoich dorastających dzieci. Tymczasem usamodzielnianie się jest naturalnym elementem okresu dojrzewania. Jeszcze kilka lat temu, gdy ktoś chciał spędzić kilka dni bez rodziców, mógł jechać na obozy i kolonie, ale najczęściej z ujednoliconym programem dla uczestników.             Co więcej, były one adresowane głownie do dzieci, a co za tym idzie – program nastawiony na zabawę i duża kontrola ze strony opiekunów. Potrzeby młodzieży zmieniły się i dzisiejsi nastolatkowe nie chcą już jeździć na kolonie z dużo młodszymi kolegami . Szukają wakacji, w czasie których poznają inspirujące towarzystwo i rozwiną swoje pasje.

 

- Około 13 roku życia w młodych ludziach rodzi się potrzeba odkrywania świata i spędzania czasu wolnego bez rodziców. Jedną z najbardziej widocznych oznak tej chwili jest chęć wyjazdu na urlop bez mamy i taty. Trzeba sobie uświadomić, że to, co kiedyś cieszyło dzieci, nie wywoła takiego samego entuzjazmu u nastolatków –  tłumaczy Marlena Szymanek, dyrektor EF Education, największej na świecie szkoły organizującej zagraniczne wyjazdy językowe – od prawie 50 lat co roku wysyłamy za granicę tysiące młodych ludzi; około 30% z nich to nastolatkowe. W ich pokoleniu zaszły ogromne zmiany – mają oni zupełnie inne aspiracje niż kiedyś. Chęć szybszego usamodzielnienia widać choćby w nastawieniu do sposobu spędzania wakacji.

I co dalej?

Pierwszym krokiem jest rozmowa na temat zaufania i odpowiedzialności. Jeśli nastolatek wykazuje chęć pokazania rodzicom swojej dojrzałości, nie warto od razu mu odmawiać. W kwestii samodzielnych wakacji istnieje kompromisowe rozwiązanie – oferty zorganizowanych wyjazdów dla młodzieży, zwłaszcza wakacje tematyczne.

Są one korzystnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy obawiają się o bezpieczeństwo swoich pociech – na takich wycieczkach mogą liczyć na wsparcie opiekunów. Dla samych nastolatków takie wakacje będą okazją do zrealizowania marzeń o pierwszym kroku w dorosłość. Czując niezależność, docenią także poczucie bezpieczeństwa, jakie daje obecność kogoś dorosłego, ale nie ingerującego w ich rozkład dnia, plany i preferencje co do spędzania wolnego czasu.

 – Samodzielny wyjazd bywa stresujący. Odprawa na lotnisku czy też meldunek w hotelu, zwłaszcza   w  obcym języku, nie należą do łatwych i tu przyda się pomoc, na którą mogą liczyć nasi kursanci – mówi Marlena Szymanek – Takie doświadczenia z zagranicznych wyjazdów często są ich pierwszymi krokami w dorosłe życie – dodaje z uśmiechem.

 

„Zgadzamy, się, ale….”

Gdy rodziców nie ma na miejscu, ciężar odpowiedzialności za nastolatka spadna na organizatora wycieczki. Powinien on podać wyczerpujące informacje na temat kadry opiekunów, zwłaszcza             w kwestii ich kwalifikacji i pedagogicznego przygotowania. Jeśli chodzi o cenę, należy upewnić się,   czy są w nią wliczone podstawowe kwestie – zakwaterowanie, wyżywienie,  ubezpieczenie i opieka medyczna.

Dla trafności wyboru potrzebna jest też analizy samej firmy. Powinna ona być nie tylko wiarygodna, ale i dopasowana ze swoją ofertą do potrzeb i zainteresowań nastolatka. Wakacje zyskują                    na atrakcyjności, jeśli można w trakcie wyjazdu połączyć przyjemnie z pożytecznym – zwiedzać              i odpoczywać,  a jednocześnie rozwijać swoje pasje i nabywać nowych umiejętności.

Tutaj sprawdzą się wycieczki tematyczne. Każdy znajdzie coś dla siebie - od zwykłych obozów wypoczynkowych, przez sportowe, edukacyjne, taneczne, fotograficzne, jazdy konnej, rozwoju osobistego… jest w czym wybierać! Dużą popularnością cieszą się zagraniczne wyjazdy językowe.       Są one połączeniem wakacji z intensywną nauką języków obcych. Te z kolei pozwalają rozwinąć umiejętności społeczne w nowym dla nastolatka otoczeniu.

- Rozumiemy  pasję nawiązywania nowych kontaktów przez młodych ludzi i ich ciekawość świata. Samodzielne wyjazdy pomagają spełnić te pragnienia, a jeśli celem podróży są inne kraje, nastolatek pozna kawałek świata i nowe kultury – mówi Marlena Szymanek.

Program wakacji powinien być bogaty w zajęcia, spotkania integracyjne i warsztaty. Odpowiednio urozmaicone będą okazją do nawiązania nowych znajomości i ćwiczenia umiejętności odpowiednich do tematu przewodniego wyjazdu (np. języków obcych czy też sportu).

Kiedy nastolatek pierwszy raz zapyta, czy może jechać sam na wakacje, warto przemyśleć, czy ten pomysł rodzi tylko zagrożenia. Jeśli zdecydujemy się na zorganizowany wyjazd, może się on okazać dobrym egzaminem zaufania i samodzielności. A jeśli te wakacje będą dopasowane do pasji młodego podróżnika, wykorzysta on szansę na zdobycie cennych doświadczeń pomocnych w dorosłym życiu.

 

Kontakt dla mediów:

Oktawia Szczodrowska
e-mail: [email protected]
tel./fax: +48 61 826 93 06


VisionConsultingGroup
ul. Żołnierzy Narwiku 16
61-695 Poznań
www.vcg.pl


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama