GALA PAROWOZÓW

  • 23.08.2012, 10:28
  • Magdalena Sośnicka-Dzwonek
GALA PAROWOZÓW
29 września, 2012 r. (sobota) w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się po raz drugi międzynarodowy zlot zabytkowych parowozów.

Do Muzeum znajdującego się w zabytkowej lokomotywowni z przełomu XIX i XX wieku przyjadą parowozy z Niemiec, Czech i Polski. Organizatorzy spodziewają się 6 parowozów, w tym parowóz produkcji BR35 1019-5 wyprodukowany został w zakładach BORSIG Berlin w 1936. Kolejnym parowozem , który zawita w Jaworzynie Śląskiej to BR52 8080-5 niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji zbudowana w 1944 roku w zakładach Maschinenbau & Bahnbedarf AG Berlin. Gościem z Czech będzie parowóz 213.901 – lokomotywa przemysłowa, zbudowana do prowadzenia prac manewrowych, wyprodukowany w 1954 roku w zakładach Českomoravská Koleben Daňek. 
Polskie parowozy będzie reprezentować TKt48-18 - polski parowóz tendrzak, zbudowany do prowadzenia składów towarowych i lekkich pociągów osobowych w obrębie dużych aglomeracji miejskich. Lokomotywa zbudowana w zakładach Im. Józefa Stalina w Poznaniu (Dawniej Zakłady Im. Hipolita Cegielskiego) w 1951 roku. 
Z parowozowni Wolsztyn przyjedzie Ol49-59 - seria polskich parowozów przeznaczonych do prowadzenia pociągów pasażerskich lub lekkich składów pospiesznych. Moc 1290 KM pozwalała osiągnąć prędkość 100 km/h. Lokomotywa Ol49-59 wyprodukowana została w 1953 roku w Zakładach Im. Feliksa Dzierżyńskiego (Dawniej: Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Chrzanowie),

Zabytkowe parowozy po powitaniu na stacji w Jaworzynie Śląskiej o godzinie 11.30 wjadą na teren Muzeum, gdzie odbędzie się ich prezentacja. Zademonstrowane zostaną czynności wykonywane przy codziennej obsłudze parowozu. Uzupełnianie węgla, nalewanie wody przed wyjazdem w trasę, kontrola i regulacja maszyn.

Odwiedzający Muzeum będą mogli wejść do wybranych parowozów, dowiedzieć się o ich działaniu, historii, a także o przebytych trasach.

Pokazy ruchu zabytkowych parowozów na terenie lokomotywowni będą trwały przez cały dzień .

Szczególną atrakcją dla koneserów teatru i muzyki alternatywnej będzie wieczorny koncert na terenie Muzeum. W rolę aktorów wcielą się parowozy, które w szczególnej aranżacji w otoczeniu świateł, pary i fantastycznych dźwięków twórców zespołu Babu Król stworzą niepowtarzalne artystyczne wrażenia.

Parowozy z ,,duszą” w towarzystwie olbrzymich lalek, stworzonych i poruszanych przez członków grupy teatralnej ,,Klinika Lalek”, zaprezentuje bajeczny świat opowiedziany oczami maszyn epoki pary.

Premiera spektaklu rozpocznie się o godz. 19.00 a zakończy się pokazami ogni sztucznych. 

W niedzielę 30 września na terenie bocznicy nadal będzie można podziwiać parowozy, zwiedzić zabudowania zabytkowej lokomotywowni , a także oraz przejechać się taborem kolejowym.

 

Serdecznie zapraszamy!

Magdalena Sośnicka-Dzwonek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe