KOMORA WEISSA W ZAMKU KSIĄŻ

  • 27.09.2012, 10:13
  • Agnieszka Nowak
media-video_informacje-27092012_ksiaz_eksploracja_komora
loadingŁaduję odtwarzacz...
Jakie tajemnice kryją podziemia perły dolnośląskich zamków? Książem od lat interesują się naukowcy i badacze. Wśród nich są członkowie Stowarzyszenia Dolnośląska Grupa Badawcza, którzy dostali pozwolenie na zejście do podziemi w ramach projektu badawczego "Komora Weissa".

Jakie tajemnice kryją podziemia perły dolnośląskich zamków? Książem od lat interesują się naukowcy i badacze. Wśród nich są członkowie Stowarzyszenia Dolnośląska Grupa Badawcza, którzy dostali pozwolenie na zejście do podziemi w ramach projektu badawczego "Komora Weissa". Projekt miał na celu weryfikację zeznań świadków o istnieniu ukrytego pomieszczenia - hali w podziemiach zamku. Stowarzyszenie nawiązało w tym celu współpracę z Polską Akademią Nauk.

Realizacja projektu rozpoczęła się dzięki Tadeuszowi Słowikowskiemu, który dotarł do świadków znających podziemia Książa.

„Komora Weissa” jest obiektem udokumentowanym zeznaniami dwóch świadków. Stwierdzili oni fakt zamaskowania betonową obudową, bocznej dużej komory wykutej w górotworze. Fakt zamaskowania pomieszczenia może świadczyć o ukryciu w nim obiektów muzealnych lub archiwalnych.

Prace poszukiwawcze realizowano od sierpnia. Na tę chwilę badacze są pewni, że w miejscu prowadzonych prac jest wyjątkowa struktura betonu, inna niż w całych podziemiach Książa.

Agnieszka Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe