ODKRYLI SZTOLNIĘ

  • 01.10.2012, 12:55
  • Agnieszka Nowak
media-video_informacje-01102012_sztolnia
loadingŁaduję odtwarzacz...
W centrum Głuszycy lokalni badacze znaleźli sztolnię, która może okazać się przedwojenną kopalnią srebra, lub kompleksem podziemnych tuneli i korytarzy.

W centrum Głuszycy lokalni badacze znaleźli sztolnię, która może okazać się przedwojenną kopalnią srebra, lub kompleksem podziemnych tuneli i korytarzy. Już dziś wiadomo też, że nie jest ona częścią największego kompleksu z czasów II wojny światowej – obiektu militarnego Riese.

Sztolnię odkrył przypadkiem, podczas spaceru jeden z mieszkańców Głuszycy, który natychmiast poinformował o tym lokalnych badaczy. Już teraz sztolnią zejść można kilkanaście metrów w dół. Korytarze ciągną się w dwóch kierunkach

Sztolni badawczo – węglowych na terenie gminy jest bardzo dużo. Są one rozrzucone po wszystkich okolicznych wioskach – Głuszycy, Sierpnicy i Kolcach.  Ten obiekt jest największy, bo jest to prawdopodobnie była sztolnia rudy uranu.

Do tej pory w odkrytych sztolniach, oprócz ciągnących się korytarzy znaleziono zaledwie jeden wózek, którym prawdopodobnie przewożono węgiel. Dlatego też ciekawość badaczy jest tym większa, a Głuszyca to wdzięczny teren do poszukiwań.

Teraz sztolnia została zabezpieczona. Potrzebne jest pozwolenie na rozkopanie terenu. To pozwoli badaczom wejść w głąb sztolni i dokładnie ją zbadać. Później trzeba będzie szukać funduszy na prace eksploracyjne, co nie będzie proste, bo wstępne koszty odkrywania sztolni szacowane są na 2 miliony złotych.

Agnieszka Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 17.11.2014, 21:37
pewnie dostał w łeb w Bielawie dlatego tak się pulta

Pozostałe