MUZEUM ZIEMI KŁODZKIEJ NA WEEKEND

  • 12.10.2012, 13:22
  • Agnieszka Nowak
MUZEUM ZIEMI KŁODZKIEJ NA WEEKEND
W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku odbędą się dwa wykłady z zakresu kultury, geologii i archeologii oraz otwarcie wystawy fotograficznej „Indianie Pueblo. Polskie badania archeologiczne w Kolorado”.
W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku odbędą się dwa wykłady z zakresu kultury, geologii i archeologii oraz otwarcie wystawy fotograficznej „Indianie Pueblo. Polskie badania archeologiczne w Kolorado”.


Wystawa fotografii Radosława Palonki pt. Indianie Pueblo dotycząca polskich badań archeologicznych w Kolorado.Indianie Pueblo to jedna z najstarszych kultur indiańskich w Ameryce Północnej, której początki sięgają jeszcze pierwszego tysiąclecia p.n.e. Przed przybyciem Europejczyków zajmowała ona ogromny obszar Południowego Zachodu Ameryki Północnej, a jej największy rozkwit przypadł m.in. na wiek XIII n.e. w regionie Mesa Verde, na pograniczu dzisiejszych stanów Utah i Kolorado. Koniec XIII wieku to jednocześnie zmiany klimatyczne oraz przekształcenia społeczno-kulturowe, które doprowadziły do migracji ludności Pueblo na południe i całkowitego wyludnienia regionu Mesa Verde. Współcześni Indianie Pueblo mieszkają głównie na terenie Arizony i Nowego Meksyku, zachowując wiele z tradycji i obyczajów swoich przodków.Historia polskiego zaangażowania w badania archeologiczne tego obszaru sięga 2005 roku, gdy doktorant z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Radosław Palonka, rozpoczął uczestnictwo w kilkuletnim projekcie badawczym prowadzonym przez ośrodek badawczy Crow Canyon Archaeological Center w Kolorado. W 2011 roku dr Radosław Palonka rozpoczął pierwszy sezon samodzielnego polskiego projektu archeologicznego w Kolorado (Projekt Archeologiczny Sand Canyon-Castle Rock). W projekcie uczestniczą studenci i absolwenci UJ, zakłada on także współpracę ze współczesnymi Indianami Pueblo, potomkami ludności zamieszkującej w XIII wieku badane stanowiska w Kolorado.

Już jutro muzeum zaprasza na aukcję dzieł sztuki współczesnej oraz rzemiosła artystycznego.


Agnieszka Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe