SZCZEPIENIA W ŚWIEBODZICACH

  • 30.10.2012, 23:07
  • Agnieszka Nowak
SZCZEPIENIA W ŚWIEBODZICACH
Blisko 80 gimnazjalistek ze Świebodzic będzie zaszczepionych przeciwko groźnemu wirusowi HPV. Już drugi rok gmina Świebodzice chroni w ten sposób zdrowie swoich młodych mieszkanek.

Blisko 80 gimnazjalistek ze Świebodzic będzie zaszczepionych przeciwko groźnemu wirusowi HPV. Już drugi rok gmina Świebodzice chroni w ten sposób zdrowie swoich młodych mieszkanek.

- Wiemy, że ta szczepionka chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy – mówiły gimnazjalistki. – Ale trochę boimy się igły – przyznawały.

Szczepionka Silgard będzie podana każdej dziewczynce trzykrotnie. Kolejna tura w grudniu, a ostatnia dawka będzie podana w marcu. Koszt zaszczepienia 80 dziewcząt to około 30 tys. zł. W roku 2011 podobna grupa 13-latek także została zaszczepiona. Szczepienia w pełni finansuje samorząd.

- Profilaktyka jest niezwykle ważna, dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie tego programu już od ubiegłego roku – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Pieniądze w budżecie miasta zostały zabezpieczone na akcję i mam nadzieję, że wszyscy rodzice, których córki będą mogły być nią objęte, skorzystają z niej, gdyż w ten sposób mogą uchronić swoje dzieci przed groźnymi chorobami.

Wirus HPV (z ang. Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka odgrywający bardzo istotną rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Wirus wywołuje infekcję średnio u 15% zarażonych osób w różnym stopniu, w zależności od wieku i innych demograficznych uwarunkowań. Za powstawanie raka szyjki macicy odpowiedzialne są niektóre typy HPV. HPV. Ponad 2/3 przypadków raka szyjki macicy spowodowane jest przez typy wirusa HPV 16 i 18.

 

Agnieszka Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe