PROFESOR SZEWACH WEISS HONOROWYM OBYWATELEM WAŁBRZYCHA

  • 08.11.2012, 16:45
  • Agnieszka Nowak
PROFESOR SZEWACH WEISS HONOROWYM OBYWATELEM WAŁBRZYCHA
Na zaproszenie Prezydenta oraz Przewodniczącej Rady Miejskiej do Wałbrzycha przyjechał Profesor Szewach Weiss, by odebrać który odebrał nadany w 2003r. tytuł honorowego obywatela miasta.

Na zaproszenie Prezydenta oraz Przewodniczącej Rady Miejskiej do Wałbrzycha przyjechał Profesor Szewach Weiss, by odebrać który odebrał nadany w 2003r. tytuł honorowego obywatela miasta.

Profesor nauk politycznych, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący Knesetu jest wielkim przyjacielem Polski i Polaków, z urodzenia borysławiakiem, po wojnie mieszkańcem Wałbrzycha. Do legendy przeszły jego losy w czasie holocaustu, kiedy został ocalony przez narażającą własne życie polską rodzinę Potężnych. Po latach na jego wniosek otrzymała Medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

Pomimo emigracji do Palestyny, zaangażowania w tworzenie państwa izraelskiego i ożywionej działalności politycznej, Szewach Weiss wielokrotnie dawał wyraz przywiązania do kraju dzieciństwa. Jako ambasador biegle władający językiem polskim był aktywnym uczestnikiem naszego życia publicznego, m.in. jako publicysta
i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Nie ustały również jego związki
z Wałbrzychem. W latach 80. zaczął patronować wymianie grup młodzieżowych Izraela  i Wałbrzycha, podjął współpracę z nauczycielami i uczniami Publicznego Gimnazjum nr 6 oraz władzami miasta. Te więzi i niestrudzona działalność na rzecz zbliżenia między narodem izraelskim i polskim legły u podstaw decyzji Rady Miejskiej, która w 2003 roku nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Wałbrzycha. Dopiero 5 listopada 2012 r. mógł osobiście odebrać ten tytuł na uroczystości w wałbrzyskim Ratuszu. Odbierając gratulacje, ze wzruszeniem mówił, że Wałbrzych ma dla niego znaczenie symboliczne: – Wałbrzych była dla mnie bramą do wolności i mojej ojczyzny – Izraela. Dlatego to wyróżnienie jest dla mnie najważniejsze.

Ważnym punktem wizyty w Wałbrzychu były spotkania z młodzieżą w II Liceum Ogólnokształcącym i studentami w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Podczas spotkań Profesor opowiadał o dzieciństwie, trudnych relacjach polsko-żydowskich oraz roli religii w społeczeństwie izraelskim. Około tysiąca osób uczestniczących w tych spotkaniach żywo reagowało na bardzo osobiste, bezpośrednie refleksje Profesora.

Szewach Weiss zakończył swój pobyt w Wałbrzychu spotkaniem autorskim w Bibliotece pod Atlantami, gdzie zaprezentował najnowszą książkę ,,Takie buty  z cholewami''.

Agnieszka Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe