DZIERŻONIOWSKA WARTA PRZY TRUMNIE MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO

  • 07.12.2012, 10:10
  • Katarzyna Krzak
DZIERŻONIOWSKA WARTA PRZY TRUMNIE MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO
Na zaproszenie Związku Piłsudczyków pięciu członków dzierżoniowskiej GRH 58 pułku piechoty (4 pułku strzelców wielkopolskich) wystawiło wartę honorową przy trumnie Marszałka Józefa Piłsudskiego.

To wyjątkowe wyróżnienie i wielki zaszczyt. Na zaproszenie Związku Piłsudczyków pięciu członków dzierżoniowskiej GRH 58 pułku piechoty (4 pułku strzelców wielkopolskich) wystawiło wartę honorową przy trumnie Marszałka Józefa Piłsudskiego.
4 grudnia o godz. 4.00 rano, w przeddzień jubileuszu 145. urodzin Marszałka, rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku piechoty (4 psw), na zaproszenie Małopolskiego Oddziału Związku Piłsudczyków, wyruszyli do Krakowa. Kilka godzin później nasi „czwartacy” wmaszerowali na Wawel. Po krótkim powitaniu z gospodarzami uroczystości, punktualnie o 9.00, rekonstruktorzy w mundurach Wojska Polskiego II RP zeszli do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Oddali honory prezydentowi Kaczyńskiemu i jego małżonce, by po chwili stanąć przy trumnie Marszałka! Zabrzmiała komenda „Prezentuj broń!” i w tej samej sekundzie bagnety na karabinach dzierżoniowian błysnęły ponad miejscem spoczynku Komendanta.
Uroczystość, zapisana w programie kilkudniowych obchodów jubileuszu, jako „Hołd pamięci Marszałka”, nie trwała długo. W jej trakcie kilka poruszających zdań wygłosił prezes Małopolskiego Oddziału Związku Piłsudczyków, Edward Jankowski, złożono kilka wiązanek kwiatów, odmówiono modlitwę.
Na porannej warcie udział rekonstruktorów z Dzierżoniowa w krakowskim jubileuszu się nie skończył. Tuż po południu stanęli jeszcze przy pomniku Marszałka Piłsudskiego, przy ulicy jego imienia. W towarzystwie pocztów sztandarowych, młodzieży z klas wojskowych, przedstawicieli Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i dość licznie zebranych mieszkańców Krakowa jeszcze raz oddali hołd Komendantowi, wielkiemu żołnierzowi, który w 1931 roku przestrzegał: „Jestem wyznawcą zasady, że ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”
Józef Klemens Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku, w Zułowie na Litwie. Był czwartym dzieckiem Józefa Wincentego Piłsudskiego oraz Marii z Billewiczów. Ziuk, jak go nazywano w domu, miał w przyszłości stać się jednym z najważniejszych w historii przywódców Rzeczpospolitej, dla wielu najważniejszym symbolem odzyskanej przez Polskę w 1918 roku niepodległości.
Obchody jubileuszu 145. rocznicy urodzin Piłsudskiego trwały w Krakowie kilka dni. Ich organizatorami były m.in.: Muzeum Armii Krajowej im. Generała Augusta Emila Fieldorfa 'Nila', Towarzystwo im. Józefa Piłsudskiego, Związek Piłsudczyków Oddział Małopolska, Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Szkoła Podstawowa nr 61, Archiwum Państwowe w Krakowie.

Katarzyna Krzak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe