STYCZEŃ W KŁODZKIM MUZEUM

  • 07.01.2013, 19:26
  • Agnieszka Nowak
STYCZEŃ W KŁODZKIM MUZEUM
Kalendarz muzealny - styczeń 2013, czyli dlaczego wybrać się wraz z Nowym Rokiem do muzeum.

Kalendarz muzealny - styczeń 2013, czyli dlaczego wybrać się wraz z Nowym Rokiem do muzeum.

9 stycznia (środa) 2013 r., godz. 18.00

Koncert karnawałowy

W programie fragmenty oper, musicali, muzyki popularnej.

12 stycznia 2013 r., godz.17.00

Wernisaż wystawy malarstwa i grafiki Cezarego Trubaluka.  Artysta w swoich pracach bierze pod lupę zmiany społeczne, polityczne i moralne  w Polsce jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich 40 lat.

Cezary Trubaluk urodził się w 1948 r. we Wrocławiu, gdzie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Ten wszechstronnie utalentowany twórca  zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką warsztatową i użytkową, plakatem oraz medalierstwem. We wszystkich tych dziedzinach osiągnął wiele sukcesów. Dziś jego prace znajdują się w muzeach oraz prywatnych kolekcjach na całym świecie. Ma za sobą 10 wystaw indywidualnych m.in. w Galerii Awangarda we Wrocławiu,  w Sofii i Belgradzie. Od 1981 roku mieszka na terenie pogranicza w gminie Międzylesie, gdzie prowadzi działalność zrzeszającą polskich i czeskich  plastyków.

Wystawę można oglądać do końca stycznia.

15 stycznia 2013 r., godz.18.00

Spotkanie Kłodzkiego Klubu Fotograficznego , które poprowadzi Waldemar Zieliński.

24 stycznia 2013 r., godz. 11.00 Porozmawiajmy o fotografii

"Lustrzane odbicie jako definicja fotografii" - spotkanie z Pawłem Syposzem absolwentem ASP w Poznaniu,  wykładowcą  we Wrocławskiej Szkole Fotografii  AFA

„Fotografia jest subiektywnym odbiciem naszej codzienności. Ale czy tylko ? Gdzie kończy się zwykłe rejestrowanie rzeczywistości, a zaczyna się pasja pochłaniająca miliony ludzi na świecie ? Zobaczmy te fotografie, które są uważane za najważniejsze. Jeśli macie zdjęcia wykonane przez siebieto przynieście, a zobaczymy czy pozostawiają po sobie ślad w historii”.

Aktualne wystawy czasowe

„Z dziejów Kłodzka”

Muzeum Ziemi Kłodzkiej ma zaszczyt zaprosić na nową wystawę monograficzną poświęconą miastu i jego tysiącletniej historii, zatytułowaną Z dziejów Kłodzka. Na dwóch kondygnacjach Muzeum - w podziemiach oraz na parterze - zaprezentowana została opowieść o Kłodzku, począwszy od pierwszej o nim wzmianki w Kronice Czechów Kosmasa, a skończywszy na „powodzi tysiąclecia” w 1997 r. Bogatą historię miasta ilustruje ciekawa aranżacja poszczególnych sal ekspozycyjnych, oddająca atmosferę zarówno gwaru średniowiecznego miasta, jak i kontemplacji augustiańskiego skryptorium, nawiązująca do duchowości jezuickiego baroku, czy wreszcie do codzienności kłodzczan przemierzających tutejsze ulice w ubiegłym stuleciu.

Będąca odpowiedzią na potrzeby mieszkańców oraz turystów wystawa powstała głównie w oparciu o zbiory własne Muzeum, uzupełnione o nieliczne obiekty wypożyczone z parafii o.o. jezuitów oraz o kopie i repliki. Wśród eksponatów zaprezentowano m.in. zbiór ikonografii dokumentującej zmiany architektoniczne Kłodzka na przestrzeni dziejów. Ekspozycję wzbogacają różnorodne obiekty kultury materialnej ilustrujące kondycję gospodarczą miasta, obejmujące m.in. pamiątki cechowe oraz bogaty zbiór wyrobów cynowych kłodzkich konwisarzy. Pochodzące z różnych epok obiekty sztuki i kultury rysują natomiast inne, bardziej artystyczne oblicze miasta.

Ekspozycja czynna: grudzień 2012 – grudzień 2013

„Historia jednego atelier fotograficznego...”

Na ekspozycji poświęconej historii kłodzkiego atelier fotograficznego funkcjonującego w budynku przy ul. Kościuszki 9 (dawniej Wilhelmstrasse) przedstawiona została twórczość działających tam na przestrzeni 130 lat pięciu fotografów: Aloisa Hübnera, Edwina Völkela, Georga Marxa, Bolesława Mecwaldowskiego i obecnie Marleny Solskiej.

Ekspozycja czynna: wrzesień 2012 – grudzień 2013

 

Agnieszka Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe