ZATRZYMANO PODEJRZANYCH O UDZIAŁ W GRUPACH PRZESTĘPCZYCH

  • 01.02.2013, 08:20
  • Katarzyna Krzak
ZATRZYMANO PODEJRZANYCH O UDZIAŁ W GRUPACH PRZESTĘPCZYCH
Funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z kolegami z innych państw zatrzymali osoby podejrzane o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, zajmujących się organizowaniem nielegalnej migracji. Działania tzw. Common Action Day prowadzono równocześnie na terenie 10 państw europejskich oraz w Kosowie.

Funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z kolegami z innych państw zatrzymali osoby podejrzane o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, zajmujących się organizowaniem nielegalnej migracji. Działania tzw. Common Action Day prowadzono równocześnie na terenie 10 państw europejskich oraz w Kosowie.
29 stycznia funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej (Placówka SG w Jeleniej Górze) służb z Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Kosowa, Niemiec, Sowacji, Turcji, Austrii, Węgier i Szwajcarii rozpoczęli zatrzymania. Łącznie zatrzymano 103 osoby. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze zatrzymali dwóch Polaków poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA).
We wtorek (29.01) funkcjonariusze SG zatrzymali pierwszego z podejrzanych, drugiego z mężczyzn zatrzymano dziś tj. 31 stycznia. Straż Graniczna realizowała ENA wystawione przez Republikę Federalną Niemiec.
Wszystkie zatrzymane osoby podejrzane są o udział w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się organizacją nielegalnej migracji do krajów Europy Zachodniej przez Turcję i rejon Bakanów Zachodnich. Przerzuty obywateli m.in. Afganistanu, Iraku, Pakistanu, Syrii i Turcji odbywały się drogą lądową i morską - w tirach, samochodach osobowych, łodziach - najczę ściej w ukryciu. Cudzoziemcy posługiwali się także sfa łszowanymi dokumentami tożsamości, odnotowano równie przypadki zawierania fikcyjnych małżeństw.
Tylko w Austrii i na Węgrzech zatrzymano ok. 7500 nielegalnych migrantów. Opłaty za przerzut sięgały tysicy euro - kwota ta uzależniona była od stopnia skomplikowania przerzutu.
W ramach działań przeszukano 117 mieszkań, zabezpieczono telefony komórkowe, laptopy, oświadczenia bankowe, broń i amunicję oraz ponad 175 tys. euro w gotówce.
Działania - tzw. Common Action Day - koordynowane były przez Europejski Urząd Policji Europol, gdzie, w dniu zatrzymań, utworzono Międzynarodowe Centrum Koordynacyjne, z ramienia którego działania funkcjonariuszy wspierali Oficerowie Łącznikowi stacjonujący w Europolu, w tym Oficer Łącznikowy Straży Granicznej.
Podjęcie powyższych czynności wynikało z wcześniej prowadzonych działań w 14 krajach - Austrii, Węgier, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Polski (Straż Graniczna - Zarząd Operacyjno-Śledczy KGSG ), Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowie, w ramach projektu FIMATHU. Celem projektu było zwalczanie nielegalnej migracji w rejonie Bałkanów Zachodnich.
Bieżąca wymiana informacji, spotkania i analizy przygotowywane przez Europol, pozwoliły na zebranie wystarczającej ilości materiałów, aby przeprowadzić wspólne zatrzymania - jedne z większych, skoordynowanych na poziomie europejskim, działań przeprowadzonych w stosunku do grup przestępczych organizujących nielegalną migrację. Wzięło w nich udział 1.200 funkcjonariuszy, w tym 23 ze Straży Granicznej.

Źródło: por. SG Renata Sulima Rzecznik Prasowy Komendanta Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej

Katarzyna Krzak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe