BEZPIECZNIE DROGA DO SZKOŁY – PORADY DLA RODZICÓW

  • 23.09.2013, 13:13
  • Katarzyna Krzak
BEZPIECZNIE DROGA DO SZKOŁY – PORADY DLA RODZICÓW
Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem dzieci jako pieszych jest nagłe wtargnięcie na jezdnię, wychodzenie spoza pojazdu, przebieganie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem dzieci jako pieszych jest nagłe wtargnięcie na jezdnię, wychodzenie spoza pojazdu, przebieganie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Bezpieczeństwo dzieci na drodze to zadanie dla nich samych, nauczycieli, a przede wszystkim rodziców. To rodzice są pierwszym i najważniejszym przewodnikiem dzieci w ruchu drogowym.

Podstawowym warunkiem pozwalającym pieszemu uniknąć tragicznej w skutkach konfrontacji z pędzącym pojazdem jest to, aby być widocznym.

Szczególnie jesienią i zimą, kiedy zmrok szybko zapada, zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy poruszają się jezdnią, poboczem lub przechodzą przez jezdnię w źle oświetlonych miejscach, powinni zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, które muszą być tak umieszczone, aby były widoczne dla innych uczestników ruchu.

  • Warto pamiętać, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. ( Kodeks Drogowy art.43 ust.2 )

Piesi stanowią najliczniejszą i najbardziej narażoną na zagrożenia grupę uczestników ruchu drogowego. Szczególnie dzieci, pozostawione bez opieki, często stają się ofiarami wypadków. Wystarczy tylko chwila, by dziecko pozostawione bez opieki, znalazło się w niebezpiecznej sytuacji na drodze.

  • Pamiętaj! Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania ( art.43 ust.1 Kodeksu Drogowego). Przepis ten nie ma zastosowania na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Pamiętajmy, że jako rodzice jesteśmy najcenniejszymi nauczycielami naszych dzieci i pierwszymi ich przewodnikami w ruchu drogowym.

  • Nigdy nie popełniaj błędów i nie naruszaj przepisów ruchu drogowego w obecności dzieci.

  • Podczas poruszania się z dzieckiem po drodze, dokładnie i zrozumiale wyjaśnij i zademonstruj dziecku zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, wskaż miejsca bezpiecznego  przechodzenia przez jezdnię.

  • Chwal dziecko za właściwe i bezpieczne zachowanie się na drodze.

  • Nie pozwalaj dziecku bawić się gdziekolwiek. Nawet spokojnie wyglądająca ulica może stworzyć zagrożenie.

Źródło: Oficer Prasowy KPP w Dzierżoniowie podinsp. Mariusz Furgała

Katarzyna Krzak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe