SPOTKANIA POLICJANTÓW Z PRZEDSZKOLAKAMI I UCZNIAMI

  • 23.09.2013, 13:25
  • Katarzyna Krzak
SPOTKANIA POLICJANTÓW Z PRZEDSZKOLAKAMI I UCZNIAMI
Policjanci z dzierżoniowskiej komendy od początku roku szkolnego prowadzą działania profilaktyczne pod hasłem Bezpieczna droga do szkoły oraz Bezpieczny przedszkolak – bezpieczny uczeń.

Policjanci z dzierżoniowskiej komendy od początku roku szkolnego prowadzą działania profilaktyczne pod hasłem Bezpieczna droga do szkoły oraz ,,Bezpieczny przedszkolak – bezpieczny uczeń”. Podczas spotkań z dziećmi rozmawiają o tym jak unikać zagrożeń na drodze, w domu, na podwórku oraz jak niebezpieczne mogą być spotkania z nieznajomymi.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań, przed którym staje nie tylko Policja, ale również inne instytucje, którym dobro młodego pokolenia nie jest obojętne. Akcja: Bezpieczna droga do szkoły oraz ,,Bezpieczny przedszkolak – bezpieczny uczeń” realizowana jest przez Komendę Powiatową Policji w Dzierżoniowie. 

Dziecko idąc do szkoły, wracając ze szkoły do domu, bawiąc się na podwórku, przebywając samo w domu może stać się ofiarą przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Zagrożenia ze strony kierujących pojazdami, kontakt z osobą obcą, to kilka z wielu niebezpieczeństw, na które narażone są dzieci, pozostające bez opieki rodziców. Brawura, lekkomyślność, brak doświadczenia, a także nieświadomość istniejących niebezpieczeństw – może skutkować niejednokrotnie tragicznymi wydarzeniami.

Dzierżoniowscy policjanci wychodząc naprzeciw wymienionym problemom w trakcie spotkań z przedszkolakami oraz dziećmi z najmłodszych klas
rozmawiają o tym jak unikać zagrożeń na drodze, w domu, na podwórku oraz jak niebezpieczne mogą być spotkania z nieznajomymi. Na zakończenie spotkań dzieci otrzymują odblaski oraz plany lekcji z zasadami poruszania się po drogach.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie pragną w tym miejscu przypomnieć najmłodszym kilka podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć na drodze niebezpieczeństwa: 


1. Zawsze wybieraj drogę uczęszczaną, nie idź „na skróty” przez ustronne miejsca, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych.
2. Na drodze, gdzie nie ma chodnika, idź poboczem z lewej strony jezdni.
3. W drodze do szkoły bądź wyjątkowo ostrożny przechodząc przez jezdnię i nigdy nie przebiegaj przez ulicę. Zanim przejdziesz na drugą stronę ulicy, zatrzymaj się na brzegu chodnika. Spójrz czy nic nie nadjeżdża z lewej strony, następnie z prawej i dla pewności spójrz jeszcze raz w lewo. Jeśli droga jest wolna – przechodź przez jezdnię. Jeśli przejście przez jezdnię wyposażono w sygnalizację świetlną, czekaj na światło zielone.
4. Jeśli w drodze do szkoły zaczepi Cię obca osoba, nie oddalaj się z nią nigdzie, nie wsiadaj z nią do samochodu, nie przyjmuj od niej żadnych prezentów. Koniecznie o takiej sytuacji opowiedz rodzicom lub nauczycielowi.
5. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym, nie pokazuj ich kolegom, nie chwal się również jeśli masz przy sobie wartościowe przedmioty i pieniądze. Pamiętaj, by do szkoły nie przynosić większych sum pieniędzy, nie zostawiać w szatni wartościowych przedmiotów.
6. Zawsze stosuj się do poleceń nauczyciela, który jest odpowiedzialny za Twoje bezpieczeństwo w szkole. Odnoś się z szacunkiem do kolegów i koleżanek. Nie dokuczaj młodszym i nie daj się wciągnąć w zabawę, której skutków nie naprawisz.

Źródło: Oficer Prasowy KPP w Dzierżoniowie podinsp. Mariusz Furgała

Katarzyna Krzak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe