NIEMIECCY INWESTORZY W KSIĄŻU

  • 11.04.2014, 15:23
  • Admin TVS
NIEMIECCY INWESTORZY W KSIĄŻU
Blisko 6,5 tysiąca pracowników zatrudniają firmy z niemieckim kapitałem, które działają w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Przedsiębiorstwa te zainwestowały już prawie 1,8 miliarda złotych.

Blisko 6,5 tysiąca pracowników zatrudniają firmy z niemieckim kapitałem, które działają w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Przedsiębiorstwa te zainwestowały już prawie 1,8 miliarda złotych, a kwota ta dzięki koncernowi Volkswagen wkrótce wzrośnie niemal trzykrotnie. W wałbrzyskim Zamku Książ odbyło się pierwsze spotkanie strefowych firm z kapitałem niemieckim. Tematem przewodnim były zmiany w ustawie o pomocy publicznej oraz szkolnictwo dualne.

Pod względem liczby i wartości inwestycji zagranicznych w Polsce, przedsiębiorstwa niemieckie zdecydowanie przodują. W 2012 roku zainwestowały w naszym kraju 3,5 mld euro. Polska postrzegana jest przez przedsiębiorców zza Odry jako najbardziej atrakcyjne kraj na lokowanie przemysłu w Europie Środkowo-Wschodniej. Na budowę zakładów w wałbrzyskiej strefie zdecydowały się 22 firmy z kapitałem niemieckim, stanowiąc jedną z najliczniejszych grup narodowościowych w WSSE. Są wśród nich między innymi: BASF, Mahle, Johnson Control, Lorenz Snack-World Logistic, Cooper Standard, Quin, Gea, IFM Ecolink, czy Hoerbiger. Już od lipca tego roku zmniejsza się wysokość pomocy publicznej, z której mogą skorzystać strefowi przedsiębiorcy. Prezes „INVEST-PARK” podczas spotkania podkreślała, że wciąż jest szansa na uzyskanie korzystniejszych warunków.

- Jeżeli do połowy maja rozpoczniemy procedurę uzyskania zezwolenie na prowadzenie działalności, to możemy liczyć na wyższe ulgi z tytułu podatku dochodowego. By skorzystać z lepszych warunków, zezwolenie musi zostać wydane przed 30 czerwca tego roku, nawet jeżeli inwestycja prowadzona będzie znacznie później – tłumaczy Barbara Kaśnikowska.

Maria Montowska z Polsko – Niemieckiej Izby Przemysłowo - Handlowej podkreślała natomiast zasadność funkcjonowania szkolnictwa dualnego, w którym wpływ na program kształcenia ma zarówno szkoła, jak i przedsiębiorca. Ze zdaniem dyrektor organizacji zgodzili się obecni podczas spotkania inwestorzy. Przedsiębiorcy potrzebują wykwalifikowanych absolwentów szkół zawodowych i technicznych, którzy spełniają ich oczekiwania.

- By budować szkolnictwo dualnie, nie możemy stawiać jedynie na staże i praktyki w firmach. Istnieje potrzeba tworzenia klas  patronackich. Polegają one na ścisłej współpracy ekspertów zawodu z przedsiębiorstw oraz nauczycieli. Młodzież powinna uczyć się obsługi urządzeń, które wykorzystywane są w danej firmie. Taki model z powodzeniem funkcjonuje właśnie wśród naszych niemieckich sąsiadów – opowiadała podczas spotkania dyrektor Maria Montowska.

W 2007 roku istniała w Polsce zaledwie jedna klasa patronacka. Obecnie Polsko – Niemiecka Izba Przemysłowo - Handlowa koordynuje aż 35 takich klas, w których naukę pobiera około 800 uczniów. „INVEST-PARK” odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców zamierza włączyć się w proces tworzenia szkolnictwa dualnego. W wałbrzyskiej strefie działa obecnie ponad 150 inwestorów, którzy zatrudniają 36 tysięcy pracowników.
Admin TVS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe