Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Praca czy studia? Co wybrać?

Wielu abiturientów staje przed dylematem związanym z dalszą ścieżką życiową. Stojąc na rozdrożu zastanawiają się, co w którym kierunku pójść dalej – Kontynuować naukę na studiach, czy może rozpocząć karierę zawodową? Pełen etat i związana z nim niezależność wygląda kusząco. Z drugiej strony pojawia się chęć podnoszenia kwalifikacji, by w niedalekiej przyszłości otworzyć sobie szansę na zdobycie bardziej atrakcyjnej posady. Co wybrać?
  • 10.12.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Praca czy studia? Co wybrać?

Oferty pracy dostępne od ręki

Do podjęcia decyzji o rozpoczęciu kariery zawodowej zachęcają łatwo dostępne oferty pracy. W dobie Internetu i serwisów typu Pracuj.pl bez problemów można nawiązać kontakt z pracodawcą z odległego zakątka kraju, a czasem nawet spoza jego granic. Atrakcyjna praca kusi, by przeprowadzić się do nowego miasta i tam rozpocząć dorosłe życie.

Wyższe wykształcenie, większe możliwości

Przeglądając oferty pracy można zauważyć, że zdecydowanie większe możliwości znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia mają osoby z wyższym wykształcenie. Na jego zdobycie trzeba poświęcić nawet pięć lat, jeśli ambicja za cel stawia tytuł magistra. Jeśli nie, można ograniczyć się do licencjatu i wymóg wyższego wykształcenia spełnić już po trzech latach studiów.

A może kompromis?

Niezdecydowanym i osobom lubiącym podejmowanie wyzwań polecamy rozwiązanie kompromisowe – podjęcie studiów i pracy jednocześnie. Kto powiedział, że jeden wybór musi wykluczać drugi? Łatwo nie będzie, ale korzyści przemawiają na korzyść takiego rozwiązania.

Plany związane z równoległym studiowaniem i pracą zawodową można realizować na kilka sposobów. Najpopularniejsze to: szkoła dzienna i praca dorywcza oraz etat i studia zaoczne. To, na który z nich się zdecydujesz, zależy od Twoich własnych możliwości organizacyjnych i potrzeb. Pamiętaj, że łatwiej jest przenieść się ze studiów dziennych na zaoczne, niż odwrotnie. Zacznij więc od próby połączenia ich z pracą dorywczą. Jeśli trafi się okazja na atrakcyjny etat, zmienisz je na zaoczne.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ddTreść komentarza: Dobrze...ale podzielmy to teraz na pensje dla osób tam pracujących, czyli co najmniej kilka osób i na 12 miesięcy...Czy wysokość pensji nie przekroczy tych 90.000zł? Chyba że jest to czysty zysk, po uwzględnieniu pensji...Ale ok, park powinien sie rozwijac..Data dodania komentarza: 04.10.2022, 18:49Źródło komentarza: Park Miejski w Bielawie jest coraz bardziej dochodowyAutor komentarza: MirekTreść komentarza: Już teraz trzeba zadbać by była obsada.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 16:37Źródło komentarza: Rusza budowa Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w LubinieAutor komentarza: ZdenekTreść komentarza: Wieś galeria niedawna 🤣🤣🤣Data dodania komentarza: 04.10.2022, 14:59Źródło komentarza: W BIELAWIE POWSTANIE GALERIA HANDLOWAAutor komentarza: nickTreść komentarza: a w Dz-owie miał być od lipca, haha, jak zwykle w tej dziurze obiecanki cacankiData dodania komentarza: 03.10.2022, 19:16Źródło komentarza: Punkt Paszportowy w Kłodzku, od 5 października można składać wnioskiAutor komentarza: Je#acPZPNTreść komentarza: Jak zobaczę tego sędziego jeszcze raz to dostanie pstryczka w nos ludzie widzą .. j... mZKS. Nie pozdrawiamData dodania komentarza: 03.10.2022, 15:45Źródło komentarza: Zwycięstwo Lechii Dzierżoniów w 72 derbach powiatu dzierżoniowskiegoAutor komentarza: Uwielbiam EleniTreść komentarza: Była cudowna atmosfera!Data dodania komentarza: 02.10.2022, 20:50Źródło komentarza: IV Festiwal Piosenek Eleni - Po słonecznej stronie życia