Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak skutecznie odkładać pieniądze?

Temat odkładania pieniędzy nie należy do łatwych. Wiele bowiem osób nie myśli o tym, gdzie ulokować oszczędności, ale jak je w ogóle wyłuskać spośród domowych wydatków. Na szczęście jest na to kilka sposobów. Jeden z nich polega na dobrej analizie wszystkich rachunków i skrupulatnym podliczaniu wydatków. Pomoże w tym kalkulator oszczędzania, trochę czasu i samozaparcia.
  • 14.07.2022 08:56
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak skutecznie odkładać pieniądze?

Jak się przygotować do oszczędzania ?

Jeśli mamy problem, aby opłacić wszystkie miesięczne wydatki, niewątpliwie musimy poszukać oszczędności. Musimy to zrobić także wtedy, gdy chcemy zacząć odkładać pieniądze na czarną godzinę, na wakacje, samochód czy cokolwiek innego. U tych osób, które nie mogą sobie pozwolić na dodatkowy zarobek, pozostaje jedynie zweryfikowanie i zredukowanie obecnych wydatków.

Wymaga to skrupulatności i dokładnego liczenia, ale nie jest niemożliwe do wykonania. Wystarczy zbierać wszystkie rachunki, paragony i faktury, a następnie zrobić dokładną analizę: na co i ile pieniędzy wydajemy. Pomoże w tym kalkulator oszczędzania. Wiele osób będzie na pewno zaskoczonych, jak dużo gotówki można stracić na niepotrzebne rzeczy. Od czego więc zacząć?

Róbmy sensowne zakupy, czyli planujmy wydatki 

Zacznijmy od tego, by nie kupować rzeczy, które nie są nam potrzebne. Słodycze, alkohol, kolejna para butów, odkurzacz w promocji czy nowy, modniejszy telefon lub ciekawy gadżet - czy naprawdę są nam niezbędne? Oczywiście, że nie. Wiele rzeczy kupujemy pod wpływem impulsu, zachęceni reklamą lub chęcią zaimponowania innym albo żeby poprawić sobie humor. A to przecież niepotrzebne koszty!

Sprawdźmy też, czy ilość kupowanej przez nas żywności nie jest zbyt duża. Czy na pewno to, co mamy w lodówce, nie trafia do kosza? A być może kupujemy zbyt drogie produkty, które niekoniecznie mają lepszą jakość od tych tańszych? Poza tym – czy kupujemy drogie, gotowe jedzenie, czy też sami gotujemy? Na wszystkich tych czynnościach możemy oszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie!

Przeanalizujmy rachunki za stałe opłaty

Woda, gaz, prąd, telefon, Internet – ceny tych usług rosną. Jednak bardzo często to my sami generujemy ich wysokie zużycie. Nie gasimy światła wychodząc z pomieszczeń i nierozsądnie wylewamy duże ilości wody. Niekiedy też nie umiemy dobrze korzystać z termostatów na grzejnikach. Często też wykupujemy drogi abonament, oferujący usługi, z których później nie korzystamy.

Warto to wszystko zweryfikować i… płacić mniej. Oszczędności potrafią bowiem kryć się także w naszych decyzjach i wiedzy. Często też pierwszym krokiem do odkładania pieniędzy jest uświadomienie sobie, jak dużo ich wydajemy na niedrogie z pozoru rzeczy. Gdy już sobie to uzmysłowimy, będziemy dużo rozsądniej podchodzić do zakupów.

Małe kwoty mogą przynieść duże zyski

Wiedząc już, gdzie możemy znaleźć dodatkowe pieniądze, dobrze jest wyrobić sobie nawyk oszczędzania. Warto też określić, jaką kwotę chcemy odłożyć. Pomoże w tym wspomniany kalkulator oszczędzaniaW jaki sposób? Otóż powie nam, ile pieniędzy musimy odłożyć w ciągu dnia, tygodnia i miesiąca, aby w ciągu roku dysponować większą sumą.

Na początek powinniśmy zaplanować odłożenie mniejszych kwot. To etap małych kroków, który wyrabia w nas dobre nawyki. W dodatku w naszym kalkulatorze zobaczymy, że aby oszczędzić rocznie np. 3000 zł, dziennie musimy odłożyć 8 zł. Czyli z codziennych zakupów zrezygnować ze słodyczy, alkoholu lub papierosów. Albo kupić tańszy produkt. Nie jest to więc trudne zadanie!

Przeanalizujmy domowy budżet

Kluczem do odkładania pieniędzy jest też bardzo dobra analiza budżetu, czyli przychodów i wydatków w ciągu miesiąca. Musimy też dobrze przeanalizować, czy w kolejnym miesiącu nie pojawią się nowe wydatki, na przykład związane z pójściem dziecka do szkoły czy koniecznością ubezpieczenia auta. Kontrola wydatków i ich zapisywanie pozwolą nam sprawdzić, gdzie możemy poszukać oszczędności.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: DriverTreść komentarza: Dalej niech jezdza grubo ponad sto, wyprzedzają na trzeciego... Napewno bedzie mniej wypadków.Data dodania komentarza: 18.08.2022, 08:20Źródło komentarza: Zderzenie czterech aut na "ósemce"Autor komentarza: Mam już dość Ukrainy w PolsceTreść komentarza: Można się fajnie bawić za cudze ? Pomagajcie dalej .Data dodania komentarza: 14.08.2022, 14:39Źródło komentarza: Wypadek pijanych obywateli UkrainyAutor komentarza: mbrallyTreść komentarza: Kamionki to myślą że Rajd Elmot, mają Focusa to myślą że mają WRC, są pijani i z Ukrainy to myślą że tu tak można. Oj nie Da!Data dodania komentarza: 14.08.2022, 14:30Źródło komentarza: Wypadek pijanych obywateli UkrainyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: tak to jest jak można jeździć na dowód osobisty, bez znajomości przepisów......Data dodania komentarza: 14.08.2022, 09:43Źródło komentarza: Wypadek z udziałem skuteraAutor komentarza: też życzliwyTreść komentarza: jak będziemy ciągle ogrzewać coraz droższym węglem i gazem to kto wygra? ;)Data dodania komentarza: 13.08.2022, 14:55Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: Jan TermicznyTreść komentarza: 17.08.2022 godz. 17.00, 𝐁𝐢𝐞𝐥𝐚𝐰𝐬𝐤𝐢 𝐈𝐧𝐤𝐮𝐛𝐚𝐭𝐨𝐫 𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜𝐢, 𝐮𝐥. 𝐖𝐨𝐥𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢 𝟐𝟒, 𝐬𝐚𝐥𝐚 𝐤𝐨𝐧𝐟𝐞𝐫𝐞𝐧𝐜𝐲𝐣𝐧𝐚 𝟏.𝟐𝟎Data dodania komentarza: 12.08.2022, 14:13Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w Bielawie