Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Ubezpieczenia dobrowolne – jak je wybierać?

Kiedy warto zdecydować się na rozszerzenie ochrony ubezpieczenia? Na co zawsze należy zwrócić uwagę przed wyborem polisy? Czy kupno maksymalnej ochrony ubezpieczeniowej jest Ci w każdej sytuacji potrzebne? Odpowiedzmy na powyższe pytania!
  • 12.05.2022 09:56
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ubezpieczenia dobrowolne – jak je wybierać?

Ubezpieczenia można podzielić na społeczne i gospodarcze. Do tych pierwszych zalicza się na przykład ubezpieczenia emerytalne, rentowe czy chorobowe. Z kolei te drugie oferowane są odpłatnie przez zakłady ubezpieczeń – mowa tutaj o ubezpieczeniach nieruchomości czy ubezpieczeniach pojazdów mechanicznych. W tym artykule skupimy się na tych drugich, które zazwyczaj są dobrowolne. Wyjątkiem jest OC, z którego pod pewnymi warunkami można także zrezygnować, co łatwo zrobić na https://mubi.pl/generator-wypowiedzenia-oc/.

Dodatkowe ubezpieczenia – kiedy je kupować?

Wspomniane wcześniej ubezpieczenia gospodarcze dzielimy na osobowe i majątkowe. Te pierwsze chronią zdrowie i życie ubezpieczonego, a w razie jego śmierci lub uszczerbku na zdrowiu on bądź wskazane osoby otrzymają wsparcie finansowe. Przykładem takiej ochrony jest ubezpieczenie na życie lub NNW.

Z kolei ubezpieczenia majątkowe chronią mienie, ale także odpowiedzialność za wyrządzone szkody. Dlatego tego typu ochronę zapewnia obowiązkowe OC komunikacyjne, ale także dobrowolne OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie mieszkania i domu. Wybór jest więc spory, a to tylko kilka przykładów ubezpieczeń. Dlaczego więc warto je kupować?

Głównym zadaniem ubezpieczeń dobrowolnych jest ochrona finansowa ubezpieczonego. Jeśli ktoś na przykład ma wykupioną polisę na mieszkanie, to otrzyma odszkodowania, gdy w wyniku różnych zdarzeń losowych – zalanie, grad, pożar czy kradzieży – sama nieruchomość, a także znajdujące się w niej ruchomości, zostaną uszkodzone lub zniszczone, a w przypadku przestępstwa skradzione. 

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku autocasco. To dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne polecane jest szczególnie właścicielom nowych lub kilkuletnich pojazdów. Co ono zapewnia?

Ubezpieczenie AC chroni finansowo właściciela pojazdu, gdy jego auto czy motocykl zostaną uszkodzone lub zniszczone w wyniku zdarzeń losowych, a także skradzione. Do takich zdarzeń zalicza się sytuacje, gdy pojazd zostanie uszkodzony przez siły przyrody, na przykład wichurę, pożar czy powódź, a także przez osoby trzecie. Dodatkowo ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, gdy kierowca ubezpieczonego pojazdu będzie sprawcą kolizji czy wypadku – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Natomiast ubezpieczenia turystyczne polecane są osobom, które wyjeżdżają na wakację za granicę. Przede wszystkim ochrona taka zawiera zwrot kosztów leczenia i transportu medycznego – mogą one bardzo dużo kosztować w innych krajach! Dodatkowo ubezpieczenia turystyczne zawierają zazwyczaj NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu. 

OWU – co to jest?

Kupno dodatkowego ubezpieczenia to często bardzo dobry pomysł. Jednak wymaga on rozwagi i zapoznania się z warunkami ochrony. W przypadku dobrowolnych ubezpieczeń zapisy na ten temat zawarte są w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia – to dokument tworzony przez ubezpieczyciela.

W OWU zawarte są najważniejsze informacje o ubezpieczeniu, takie jak przedmiot ubezpieczenia, zakres ochrony, wyłączenia ochrony, obowiązki stron umowy ubezpieczenia czy zasady wypłacenia odszkodowania. Dlatego koniecznie przed wyborem ubezpieczenia autocasco, NNW, assistance, turystycznego czy mieszkania trzeba zajrzeć do tego dokumentu!

Jeśli ktoś czuje przerażenie na myśl o czytaniu wielostronicowego dokumentu, to ubezpieczyciele w ofertach swoich produktów przedstawiają najważniejsze warunki ubezpieczenia Jednak zawsze warto zajrzeć do samego OWU, by na przykład dowiedzieć się, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Kupuj z głową!

Ubezpieczenia dobrowolne powinniśmy traktować jak każdy inny produkt. Dlatego ich wybór powinien być przemyślany i oparty na naszych oczekiwaniach. Nie ma sensu płacić za ochronę, która nie jest potrzebna. Na przykład wybierasz się do Włoch zwiedzać zabytki, to nie rozszerzaj ochrony ubezpieczenia o uprawianie sportów wysokiego ryzyka czy jazdy na nartach!

Jeśli mieszkasz w bloku na 5. piętrze, to nie potrzebujesz w ubezpieczeniu nieruchomości odszkodowania od grafiki czy wandalizmu. Z kolei, jeśli jeździsz samochodem na niewielkie odległości tylko po miejscowości, w której mieszkasz, to assistance nie będzie Ci raczej potrzebne.

Dodatkowo przed wyborem ubezpieczenia zawsze warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych służy do tego na przykład Kalkulator OC Mubi. To internetowe narzędzie pozwala w kilka minut zestawić różne pakiety ubezpieczeń samochodów osobowych i motocykli od różnych ubezpieczycieli – to duże ułatwienie przy szerokiej ofercie na dzisiejszym rynku ubezpieczeń.

-- Artykuł partnera --


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Aneta PałkowskaTreść komentarza: Milgamma w zastrzykach seriami co 2 mc. Zdiagnozowaną miałam neuroboleriozę, bolerioze z Lyme, trzęsły mi się ręce, miałam zaniki pamięci, jąkałam się. Odejmowało mi kończyny, leczyłam sie nano badziewiem, ziołami, protokołami, wydałam fortune, ap pomogły mi dopiero te zastrzyki od neurologa. Dochodzenie do siebie zajęło mi rokData dodania komentarza: 24.05.2022, 18:19Źródło komentarza: Autor komentarza: VendettaTreść komentarza: A ty skąd jesteś? Jeśli z Polski to żenujące, że tak składasz zdania. Do podstawówki z powrotem marsz!Data dodania komentarza: 22.05.2022, 07:22Źródło komentarza: Autor komentarza: Wacław KondrakiewiczTreść komentarza: Na naszym Pomniku Nekropolii Kresowych w Świebodzinie także upamiętniono Bitwę pod Monte Casino już w 2005 r ❤ : https://www.facebook.com/%C5%9Awiebodzi%C5%84ski-Zwi%C4%85zek-Kresowian-Organizacja-Po%C5%BCytku-Publicznego-100238836765455/?ref=pages_you_manageData dodania komentarza: 21.05.2022, 21:54Źródło komentarza: Autor komentarza: ZnawcaTreść komentarza: Zaczyna się piani Ukraińcy to plaga myślom że dom w ukrainieData dodania komentarza: 21.05.2022, 18:31Źródło komentarza: Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę rodzinę dziecka o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid tel.579925890Data dodania komentarza: 18.05.2022, 16:31Źródło komentarza: Autor komentarza: hmmmTreść komentarza: Zero komentarzy pod tak drażliwym tematem...hmmm...ciekawe, ciekawe...Data dodania komentarza: 15.05.2022, 18:15Źródło komentarza: