Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Innowacje w rolnictwie

Innowacja w gospodarstwie rolnym to każda wprowadzona zmiana, która coś ulepsza, daje nową jakość lub pozwala stworzyć nowy produkt bądź usługę. Innowacją może być wprowadzenie nowej metody produkcji, otwarcie nowego rynku zbytu, zdobycie nowego źródła surowców, jak również wprowadzenie nowego sposobu organizacji pracy czy nowej metody marketingowej, która pozwoli na zwiększenie przychodów ze sprzedaży.
  • 23.11.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Innowacje w rolnictwie

 

Innowacje w rolnictwie wpływają na poprawę efektywności gospodarowania oraz na wzrost konkurencyjności gospodarstw rolnych. Pomagają chronić środowisko np. przez możliwość zmniejszenia ilości stosowanych nawozów czy oszczędzać wodę, która jest zużywana na produkcję rolniczą. Dzięki nim możliwe jest zmierzenie się z takimi wyzwaniami jak zmiany klimatu, rosnące wymagania konsumentów co do jakości żywności, potrzeba ochrony roślin przez pojawiającymi się nowymi patogenami. Warunkiem skutecznego wdrożenia do praktyki nowych rozwiązań jest ścisła współpraca wszystkich podmiotów działających w rolnictwie i na rzecz tego sektora, w tym jednostek naukowych.

Przykłady konkretnych rozwiązań dla rolnictwa, nad którymi pracują naukowcy można zobaczyć w filmie, który znajduje się pod tym linkiem: https://youtu.be/9E3u1KPDCJU

Dobrze funkcjonujący system wiedzy i innowacji w dziedzinie rolnictwa powinien zapewniać przepływ wiedzy między jego podmiotami, odpowiadając na rosnące potrzeby rolników w zakresie informacji. System ten obejmuje nie tylko rolnictwo, lecz także inne działania na obszarach wiejskich związane z krajobrazem, środowiskiem, klimatem, różnorodnością biologiczną oraz systemami żywnościowymi i nieżywnościowymi.

System transferu wiedzy i innowacji opiera się na sieci publicznych doradców rolniczych. Tworzy ją 16 wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. System uzupełniają przedstawiciele izb rolniczych oraz prywatni doradcy rolniczy. Zaplecze naukowo-badawcze dla sektora tworzą instytuty badawcze, szkoły wyższe czy instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk.

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej przewidziano szereg działań, które ułatwiają dostarczenie innowacyjnych rozwiązań do gospodarstw rolnych oraz efektywne ich wdrożenie. Wśród nich są działania z zakresu doskonalenia zawodowego rolników, w tym kompleksowe doradztwo rolnicze oraz szkolenia upowszechniające innowacyjne rozwiązania i dobre praktyki, które zostały już przetestowane i są możliwe do stosowania w produkcji rolnej lub w przetwórstwie rolno-spożywczym.

W projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewidziano również działania demonstracyjne. W ramach tej interwencji przepływ wiedzy i informacji w zakresie rozwoju gospodarstw rolnych możliwy będzie dzięki wizytom w gospodarstwach demonstracyjnych oraz w wyniku rozwoju bazy gospodarstw demonstracyjnych.

Dodatkowo wspierane będzie powstawanie innowacji oraz wdrożenia innowacyjnych rozwiązań na poziomie gospodarstwa rolnego w ramach Grup Operacyjnych EPI, w których skład wchodzą m.in. rolnicy, przedsiębiorcy, jednostki naukowe czy podmioty doradcze. Celem funkcjonowania Grup Operacyjnych EPI jest realizacja takich przedsięwzięć, które stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie rynkowe, przyczyniają się do optymalizacji produkcji i poprawy konkurencyjności oraz ukierunkowane są na badania naukowe, technologię i cyfryzację.

Źródła:

  • Projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, lipiec 2021 r., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

  • Zrozumieć innowacje w rolnictwie, Projekt opracowany przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, 2017 r.

  • fot. https://pl.dreamstime.com


 


 

Logo ue


 


 

Projekt finansowany w ramach programu IMCAP Unii Europejskiej.

Treść niniejszego artykułu przedstawia wyłącznie poglądy jego autora i jedynie autor ponosi za niego odpowiedzialność. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.


 

Materiał Partnera


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: też życzliwyTreść komentarza: jak będziemy ciągle ogrzewać coraz droższym węglem i gazem to kto wygra? ;)Data dodania komentarza: 13.08.2022, 14:55Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: Jan TermicznyTreść komentarza: 17.08.2022 godz. 17.00, 𝐁𝐢𝐞𝐥𝐚𝐰𝐬𝐤𝐢 𝐈𝐧𝐤𝐮𝐛𝐚𝐭𝐨𝐫 𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜𝐢, 𝐮𝐥. 𝐖𝐨𝐥𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢 𝟐𝟒, 𝐬𝐚𝐥𝐚 𝐤𝐨𝐧𝐟𝐞𝐫𝐞𝐧𝐜𝐲𝐣𝐧𝐚 𝟏.𝟐𝟎Data dodania komentarza: 12.08.2022, 14:13Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: A dla czego musi? Dlaczego nie zabrała się za to sama? Dlaczego ZGPD-7 nie zbudował wcześniej zakładu zagospodarowania odpadów? Albo: nie umie, nie chce, albo nie miał pieniędzy? Czemu teraz miałby to robić? Dasz ogrodnikowi do naprawy komputer?Data dodania komentarza: 12.08.2022, 08:44Źródło komentarza: Zapraszamy na kolejne spotkanie informacyjne dotyczące planowanej inwestycji „Budowy instalacji do energetycznego spalania RDF na terenie Ekologicznego Centrum Odzysku w Bielawie”Autor komentarza: życzliwyTreść komentarza: Nie róbcie tej sortowni, bo przegracie wyboryData dodania komentarza: 11.08.2022, 15:53Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: ...Treść komentarza: Kiedy spotkanie w sprawie bezpieczeństwa mieszkańców?Data dodania komentarza: 11.08.2022, 10:12Źródło komentarza: Spotkanie radnych Bielawy w sprawie budowy instalacji odzysku energii w BielawieAutor komentarza: SzlaufieTreść komentarza: Może powtórzysz to nie anonimowo cwaniaku za 5gr?Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:08Źródło komentarza: Śmierć mężczyzny w Bielawie