Sobota, 26.05.2018, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

POZOSTAWIONY BAGAŻ PRZYCZYNĄ EWAKUACJI NA WROCŁAWSKIM LOTNISKU

POZOSTAWIONY BAGAŻ PRZYCZYNĄ EWAKUACJI NA WROCŁAWSKIM LOTNISKU wikipedia
Dyżurni pirotechnicy z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach, otrzymali informację o pozostawionym na zewnątrz terminala bagażu bez opieki. Analiza ryzyka nie pozwoliła jednoznacznie wykluczyć zagrożenia, zwłaszcza, że pomimo wielokrotnych informacji, nikt nie zgłosił się po bagaż. W związku z istniejącym zagrożeniem, konieczne było wprowadzenie pełnej procedury stosowanej w tego typu wypadkach, dlatego we wskazany rejon skierowano patrol pirotechniczno-interwencyjny.

Po wstępnym rozpoznaniu minersko-pirotechnicznym i w porozumieniu ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w porcie, zwołany sztab kryzysowy podjął decyzję o zamknięciu wszystkich dróg dojazdowych w Porcie. Dokonano także częściowej ewakuacji pasażerów. Ewakuowano około 150 osób.

Pozostawiona walizka została prześwietlona przez funkcjonariuszy SG urządzeniem rentgenowskim, użyto także psa szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. W wyniku podjętych czynności nie stwierdzono zagrożenia i zakończono działania minersko-pirotechniczne. W czynnościach brało udział 6 funkcjonariuszy Straży Granicznej, 2 funkcjonariuszy Policji oraz 7 pracowników Służby Ochrony Lotniska. Przeprowadzone działania nie spowodowały utrudnień ani opóźnień w ruchu lotniczym.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z wrocławskiej placówki ustalili właściciela porzuconej walizki, pasażera jednego z samolotów odlatujących ze Strachowic. Bagaż został przekazany do Biura Rzeczy Znalezionych. Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi mandat w wysokości 500 zł, natomiast zarządzający lotniskiem może dochodzić od osoby odszkodowania związanego z utrudnieniami oraz kosztami przeprowadzonej akcji i związanymi z utrudnieniami na lotnisku.
Apelujemy do podróżnych o rozwagę i niepozostawianie bez opieki bagaży, a także zwrócenie baczniejszej uwagi na tych, którzy przyczyniają się do tego typu utrudnień. Każdorazowe pozostawienie bagażu bez opieki skutkuje uruchomieniem szeregu procedur bezpieczeństwa oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanie portu lotniczego. 

 

źródło:
kpt. SG Rafał Potocki
Rzecznik Prasowy
Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

 

Telewizja Sudecka

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe