Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

32. ROCZNICA ŚMIERCI WALERIANA TEWZADZE

13 grudnia minęła 32. rocznica śmieci podpułkownika dyplomowanego Waleriana Tewzadze - dowódcy północnego odcinka obrony Warszawy w 1939 roku. "Walerian Tewzadze zmarł w piątek, 13 grudnia 1985 roku, w dzierżoniowskim szpitalu przy ul. Słowiańskiej, dożywając zacnego wieku 91 lat. W starym poniemieckim budynku, przy niewielkiej i dość niepozornej uliczce, zakończyło się długie i barwne życie gruzińskiego oficera kontraktowego... Ale podobno człowiek żyje tak długo, jak długo się o nim pamięta?" W dniu 32. rocznicy śmierci podpułkownika Tewzadze członkowie GRH 58 pp (4 psw) wystawili posterunek honorowy przy jego grobie na dzierżoniowskim Cmentarzu Komunalnym. Pamiętamy!
32. ROCZNICA ŚMIERCI WALERIANA TEWZADZE

Autor: Łukasz Kresa

Podczas I wojny światowej był kapitanem 8 Pułku Strzelców Kaukaskich. Aktywnie uczestniczył w walce o niepodległość Gruzji. W latach 1918-1921 współtworzył zręby armii Demokratycznej Republiki Gruzji. Przez pewien czas był też zastępcą szefa gruzińskiego wywiadu. Po inwazji bolszewików na Gruzję ewakuowany. W latach 20., przez Turcję i Niemcy, trafił do Polski.

Został przyjęty do Wojska Polskiego, jako oficer kontraktowy. W latach 1923-1925 studiował w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie. Po ukończeniu studiów uzyskał tytuł naukowy oficera Sztabu Generalnego (od 1929 - oficera dyplomowanego). W 1928 rozpoczął służbę w Wojskowym Instytucie Geograficznym. W 1933 opublikował pracę "Kaukaz. Szkic Geograficzno-Opisowy".

Podczas wojny obronnej Polski w 1939 walczył w obronie Warszawy, jako dowódca północnego odcinka. Odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po kapitulacji w niewoli niemieckiej, z której później został zwolniony.

Po zwolnieniu z niewoli zmienił nazwisko na Walery Krzyżanowski, wstąpił do Armii Krajowej i przyjął pseudonim "Tomasz". W latach 1943-1944 był szefem Referatu Operacyjnego Sztabu Inspektoratu AK Częstochowa. W 1944, w czasie akcji "Burza", był szefem sztabu 7 Dywizji Piechoty AK.

Po wojnie, pod nazwiskiem Walery Krzyżanowski, zamieszkał w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Na jego grobie, znajdującym się na dzierżoniowskim cmentarzu parafialnym, wykuty jest napis:

Jako Gruzin chciałbym być pochowany w Gruzji, ale jestem szczęśliwy, że będę pochowany w ziemi szlachetnego i dzielnego Narodu Polskiego".

Walerian Tewzadze jest jednym z bohaterów filmu dokumentalnego w reżyserii Jerzego Lubacha pt. "W rogatywce i tygrysiej skórze".

18 marca 2009 roku przed siedzibą Spółdzielni Mieszkaniowej w Dzierżoniowie, w obecności ambasadora Gruzji Konstantina Kawtaradze, odsłonięty został obelisk poświęcony pułkownikowi Tewzadze

 

INFO: WIKIPEDIA

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama