Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

CHCEMY ODDYCHAĆ CZYSTYM POWIETRZEM

Działacze Partii Zieloni zaapelowali do marszałka i radnych sejmiku wojewódzkiego. - To najlepszy czas na przyjęcie ambitnego projektu uchwały antysmogowej – mówi Paweł Pomian, przewodniczący Partii Zieloni we Wrocławiu.
CHCEMY ODDYCHAĆ CZYSTYM POWIETRZEM

Partia Zieloni we wszystkich województwach w całym kraju zaapelowała do władz samorządowych o aktywne działania na rzecz czystego powietrza. - Nasza kampania „Polska Oddycha” ma na celu nakłonienie samorządowców o zajęcie się tematem powietrza. Na Dolnym Śląsku jesteśmy w trakcie konsultacji uchwał antysmogowych dla Wrocławia, uzdrowisk oraz reszty województwa. Zieloni od początku popierają te projekty, tak samo jak większość mieszkańców i mieszkanek – podkreśla Paweł Pomian, przewodniczący wrocławskich Zielonych, koordynator kampanii „Polska Oddycha”.

Problem zanieczyszczonego powietrza jest problemem zarówno ogólnopolskim, jak i lokalnym. Dotyczy on praktycznie wszystkich mieszkanek i mieszkańców, a jego główną przyczyną jest niska emisja. To zanieczyszczenie powietrza powstaje głównie w wyniku spalania paliw stałych złej jakości: węgla i drewna oraz odpadów w piecach domowych. Drugim silnym źródłem emisji są zanieczyszczenia pochodzące z transportu, głównie motoryzacji indywidualnej.

- Raport Europejskiej Agencji Środowiska wskazuje, że 51,3 tys. osób mieszkających w Polsce umiera co roku przedwcześnie z powodu chorób wywoływanych złą jakością powietrza. Na Dolnym Śląsku to 3 tys. ofiar śmiertelnych rocznie. Dla mieszkańców miast oznacza to też skrócenie życia przeciętnie o 20 miesięcy. To olbrzymi problem środowiskowy i zdrowotny. We Wrocławiu każdy, oddychając skażonym powietrzem, wypala dziennie 3 papierosy – wylicza Radosław Gawlik, ekolog z Partii Zieloni.

Prowadzone działania muszą ograniczać emisję do powietrza takich substancji jak:, benzo(a)piren, pyły zawieszone, związki azotu ale też dwutlenek węgla. Rząd w na początku tego roku, w reakcji na głosy mieszkańców przerażonych widocznym smogiem w kraju, obiecał wprowadzić czternastopunktowy program poprawy – program „Czyste powietrze”. Jak dotąd jednak nie udało się go wprowadzić w życie. Z wielomiesięcznym opóźnieniem wprowadzane są zastały jedynie normy jakości pieców. Czekamy na normy paliw węglowych oraz programy finansowego wsparcia termorenowacji i wymiany źródeł ciepła., Dziś kompetencje do działania są w samorządzie- dlatego apelujemy do Marszałka i radnych – dodaje Radosław Gawlik.

Chcemy przede wszystkim poprawy efektywności energetycznej budynków, termomodernizacji, rozwoju taniego, dostępnego, ekologicznego transportu, zabezpieczenia prawno-finansowego dla osób dotkniętych problemem ubóstwa energetycznego. Na chwilę obecną najistotniejsza jest jednak uchwała antysmogowa, która może w znacznym stopniu poprawić powietrze – podsumowuje Paweł Pomian.

Całkowity koszt ekonomiczny związany z przedwczesnymi zgonami przypisywanymi wpływowi zanieczyszczeń powietrza daje w Polsce kwotę ok. 100 mld USD rocznie (wg WHO 2015). Stanowi to blisko 13% naszego PKB, a w przeliczeniu na jednego mieszkańca to aż 800 złotych miesięcznie.

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama