×
Środa, 17.10.2018, imieniny: Antonii, Ignacego, Wiktora

ZUS – EDUKACJA PRZEDE WSZYSTKIM

  • 7.09.2017, 17:22
ZUS – EDUKACJA PRZEDE WSZYSTKIM
Polacy niewiele wiedzą na temat systemu ubezpieczeń społecznych – tylko 7 proc. z nich prezentuje poziom wiedzy, który można uznać za zadowalający. Dla dużej części społeczeństwa mechanizmy systemu ubezpieczeń społecznych są nieznane lub niezrozumiałe. Polacy oczekują, że to państwo zadba o ich zabezpieczenie na starość, ale przynajmniej część z tych osób nie wiąże tego z własną aktywnością i odprowadzaniem składek.

ZUS przez niemałą część społeczeństwa jest postrzegany, jako w pełni samodzielny twór, który sam ustala kształt systemu emerytalnego, decyduje o wysokości składek, zbiera pieniądze do swojego budżetu, ustala, komu i w jakiej wysokości wypłaci świadczenia. Wyniki badań jasno pokazują konieczność edukowania społeczeństwa w zakresie zabezpieczenia społecznego, dlatego ZUS od kilku lat zaprasza licealistów do udziału w projekcie "LEKCJE Z ZUS’’. Upowszechnianie wiedzy o istocie ubezpieczeń społecznych i zasadach funkcjonowania tego systemu wśród ludzi młodych pozwoli im na świadome podejmowanie decyzji dotyczących ich dorosłego życia i ułatwi poruszanie się w świecie umów o prace i umów cywilnoprawnych.

- To nasz autorski projekt, który ruszył w 2013 r. Jego zadaniem jest edukacja młodzieży, która po ukończeniu szkoły trafi na rynek pracy – mówią Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.  – Młodzież zdobywa praktyczną wiedzę o tym jak działa nasz system emerytalny i dlaczego samemu trzeba oszczędzać na starość a także rywalizuje poprzez udział w Olimpiadzie Wiedzy "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” – dodaje Iwona Kowalska.

W ubiegłym roku laureaci Olimpiady dostawali dodatkowe punktu i indeksy na niektóre z Uczeni Wyższych. W Olimpiadzie organizowanej przez ZUS w roku szkolnym 2016/2017 wzięło udział ponad 24 tysiące uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Do finału Olimpiady Wiedzy zakwalifikowało się 20 najlepszych szkół. W finale wzięli udział uczniowie z dwóch dolnośląskich szkół: z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu i Zespołu Szkół nr 3 w Dzierżoniowie.

ZUS zaprosił do swoich projektów edukacyjnych także młodzież z gimnazjów a w tym roku także ostatnie klasy szkół podstawowych. Uczestnicy ,,Projektu z ZUS” będą musieli przygotować materiał wyjaśniający, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne dla społeczeństwa. Formy wykonania pracy są bardzo różne może to być film, plakat, komiks lub animowana prezentacja. Wszystkie prace wezmą udział w konkursie. W poprzedniej edycji konkursu wyróżnienie w kategorii plakat otrzymały gimnazjalistki ze Szczawna Zdroju za prace zatytułowaną „Idź przez życie wielkim susem, bądź bezpieczny z SuperZUSem”.

 

Uczestnicy obydwu projektów mogą liczyć na pomoc ekspertów ZUS, którzy prowadzą lekcje i udzielają wyjaśnień. Zakład przygotował także materiały zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.

 

Zgłoszenia szkół do udziału w projektach edukacyjnych przyjmują:

Wrocław: Joanna Małolepszy  71 360 60 72 mail Joanna.Malolepszy@zus.pl

Wałbrzych: Magdalena Walter 74 649 73 70 mail Magdalena.Walter@zus.pl

Legnica: Emilia Nowakowska 76 876 41 63 mail Emilia.Nowakowska@zus.pl

 

Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

 
 

Iwona E. Kowalska Regionalny Rzecznik  Prasowy ZUS

Województwa Dolnośląskiego

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe