Niedziela, 27.05.2018, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

DODATKOWE PIENIĄDZE W DZIERŻONIOWIE NA PRACĘ Z RODZICAMI

DODATKOWE PIENIĄDZE W DZIERŻONIOWIE NA PRACĘ Z RODZICAMI
Ośrodek Pomocy Społecznej zdobył ponad 50 tys. zł. na dodatkowe wsparcie dzierżoniowskich rodzin. Te pieniądze ułatwią m.in. dostęp do usług asystenta rodziny, pozostawienie w rodzinach dzieci zagrożonych umieszczeniem w pieczy zastępczej lub powrót dzieci do rodzin biologicznych.

- Pozwoli to nam na większe wsparcie tych rodzin, które tego potrzebują. Szczególnie ważne są tutaj działania umożliwiające powrót dzieci do swoich rodzin oraz wsparcie najmłodszych mieszkańców borykających się z poważnymi problemami zdrowotnymi – mówi burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski. 

W dzierżoniowskim OPS-ie pracuje dziś trzech asystentów rodziny, mających pod swoją  opieką prawie czterdzieści rodzin. 

- Rodziny, z którymi pracują asystenci najczęściej borykają się z problemami nieprawidłowej opieki nad dzieckiem lub nie potrafią w pełni zapewnić dziecku właściwego poziomu bezpieczeństwa. Drugą grupą są rodziny, w których występuje m.in. niestałość emocjonalna, nadpobudliwość czy agresja – wyjaśnia dyrektor dzierżoniowskiego OPS-u Aneta Grzelka. 

Jak OPS wspiera rodziców w procesie wychowania?

- Tych działań jest naprawdę sporo. Organizujemy m.in. spotkania z psychologiem, grupy wsparcia (np. „Mamo, tato, chcę być z Wami”). Nadrzędną ideą grup wsparcia jest umożliwienie rodzicom zdobycia wiedzy i umiejętności do mądrego wychowywania, służy to także reintegracji rodziny, ponieważ ściśle współpracujemy z placówkami opiekuńczymi i rodzinami zastępczymi – wyjaśnia Aneta Grzelka. 

W ośrodku można także skorzystać ze wsparcia prawnika, udzielającego bezpłatnych porad na temat działań prowadzących do odzyskania praw do opieki nad własnym dzieckiem. W minionym roku udało się to w ośmiu przypadkach. Te rodziny wciąż objęte są wparciem asystenta dzierżoniowskiego OPS-u.

Zdobyte pieniądze umożliwią także efektywniejsze koordynowanie wsparcia dla kobiet w ciąży powikłanej, w sytuacji niepowodzeń położniczych, a także rodzin z dziećmi, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Telewizja Sudecka
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe