Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

TROPEM WILCZYM W DOBROCINIE

Żołnierze Wyklęci powracają. Dla naszej lokalnej społeczności stają się ważni, stają się bohaterami, którymi można się chwalić. Organizujemy się sami by oddawać hołd tym, którzy na naszym terenie przed laty zginęli albo zostali zamordowani.
TROPEM WILCZYM W DOBROCINIE

Autor: Kazimierz M. Janeczko © STF

26 lutego o godzinie 12.00 rozpoczęła się V edycja Biegu - „Tropem Wilczym” - w tym roku w powiecie dzierżoniowskim wzięli w nim udział mieszkańcy Dobrocina z gminy wiejskiej Dzierżoniów.Organizatorem biegu pamięci żołnierzy wyklętych jest Fundacja Wolność i Demokracja, której założyciel, Michał Dworczyk poseł PiS, pomysłodawca całej inicjatywy - wspomina w tygodniku DoRzeczy - „Trudno dzisiaj w to uwierzyć, ale jeszcze pięć lat temu o takich bohaterach jak „Inka” czy „Łupaszka” mało kto słyszał. Dlatego w gronie naszej fundacji zastanawialiśmy się, w jaki sposób dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, niekoniecznie zainteresowanych tematyką historyczną. Tak narodził się pomysł imprezy sportowej, przy okazji której można by skutecznie popularyzować wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Za pierwszym razem „Tropem Wilczym” pobiegło zaledwie kilkanaście osób, ale rok później ku czci żołnierzy wyklętych wystartowało już 1,5 tys. biegaczy. Do słuszności naszej koncepcji przekonały nas rozmowy z uczestnikami dwóch pierwszych edycji. Niektórzy z nich mówili wprost, że dopiero dzięki imprezie biegowej dowiedzieli się, że ktoś taki jak żołnierze wyklęci w ogóle istniał”. 
Wydarzeniu w Dobrocinie towarzyszyły dodatkowe imprezy takie jak; pokaz filmu „Inka” dla dzieci i młodzieży, prezentacja 22 KBPG, udostępniono stanowiska ASG na których można było postrzelać z replik broni z czasów II wojny oraz stanowiska Paintballa. Dużą atrakcją była gorąca grochówka serwowana przez żołnierzy z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. Imprezy zakończyły się przy ognisku pieczeniem kiełbasek i ziemniaków. 

Kazimierz M. Janeczko 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama