×
Piątek, 19.10.2018, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

4,6 TYS. KRZEWÓW KONOPI ORAZ 12 TON TYTONIU

  • 11.08.2016, 11:16 (aktualizacja 11.08.2016 12:26)
4,6 TYS. KRZEWÓW KONOPI ORAZ 12 TON TYTONIU
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich i Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej, w wyniku wspólnych działań zlikwidowali olbrzymią plantację konopi i zabezpieczyli znaczną ilość krajanki tytoniowej. Łącznie zabezpieczono ponad 4,6 tys. krzewów konopi indyjskich w różnej fazie wzrostu oraz gotowy susz, a także blisko 12,3 tony nielegalnej krajanki tytoniowej i liści tytoniu o wartości blisko 8 milionów złotych, gdzie straty, jakie mógł ponieść Skarb Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego, to prawie 9 milionów złotych.

Do realizacji doszło po tym, jak funkcjonariusze prowadząc działania operacyjne uzyskali informację, z której wynikało, że na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki może znajdować się nielegalna plantacja konopi indyjskich. Po zlokalizowaniu i sprawdzeniu wytypowanego miejsca okazało się, że w polu kukurydzy „plantator” zrobił 15 odrębnych działek o łącznej powierzchni ponad 30 arów, na których uprawiał zabronione rośliny. Policjanci zabezpieczyli łącznie 4,6 tys. krzewów w różnej fazie wzrostu.

 

 

Dodatkowo na terenie prywatnej posesji znaleziono kolejne 63 sadzonki przygotowane do dalszej uprawy oraz około 100 porcji gotowego już narkotyku w postaci marihuany. Cała plantacja była wyposażona w specjalistyczny sprzęt służący do pielęgnacji i wzrostu roślin, który również zabezpieczono. W sprawie zatrzymano podejrzewanego o ten nielegalny proceder mężczyznę.

Ponadto na terenie jego posesji znaleziono i zabezpieczono blisko 11 ton krajanki tytoniowej bez akcyzy o wartości 7,2 miliona złotych. W związku z tym procederem Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości ponad 8,3 mln złotych. W trakcie przeszukania tego miejsca policjanci ujawnili też kompletną linię produkcyjną krajanki tytoniowej oraz gotowe do przerobienia liście o wadze 1,3 tony. W tym przypadku Skarb Państwa mógł stracić blisko 600 tys. złotych z racji nie uiszczenia należnego od tego towaru podatku akcyzowego. Tytoń został zabezpieczony przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Mężczyzna zatrzymany w tej sprawie, to 32 - letni mieszkaniec gminy Kamieniec Ząbkowicki. Przypomnijmy, że za uprawę i posiadanie znacznej ilości środków odurzających grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast za posiadanie znacznej ilości tytoniu grozi do 3 lat pozbawienia wolności i wysoka kara finansowa. Sprawa jest rozwojowa. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

 

 

Zatrzymany usłyszał już w tej sprawie zarzuty. Policja i prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie zatrzymanego mężczyzny.

asp. szt. Paweł Petrykowski

(źródło – KPP Ząbkowice Śląskie, KWP we Wrocławiu)

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www. tvsudecka.pl z siedzibą w Bielawie, 58-260, ul. Jana III Sobieskiego 17a, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
opl
opl 12.08.2016, 08:34
szkoda tyle kasy by było
Handel
Handel 12.08.2016, 06:48
Ja kupuje w/w towar od pewnego źrodła, konkretnie od straży granicznej. Jest taniej niż od producenta ktory ma większe koszta. Dodatkowym autem jest ochrona jaja gwarantuje sprzedawca. Polecam
janusz
janusz 11.08.2016, 21:50
szkoda goscia i jego towaru

Pozostałe